Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Jan Mihaliček: Romantizující pohled na Romy je pryč

Jan Mihaliček: Romantizující pohled na Romy je pryč

4. 3. 2020

Podcast Na dotek > Petra Viziny z Aktuálně.cz

 

Podcast Petra Viziny s fotografem Janem Mihaličkem.

Slovenská média nedávno slavila: 55 procent lidí v chudinských osadách na východě země už má přístup k tekoucí vodě! Čtyřiapadesátiletý fotograf Jan Mihaliček zbystřil: jak asi vypadá život zbylých obyvatel v ghettech "městského typu" - v útrobách rozpadlých sídlišť blízko Trebišova, Michalovců a Sečovců?
 
 
"Řekli mi, že mám očekávat tři nejhorší místa na Slovensku. V Trebišově je předělem mezi běžnou čtvrtí a ghettem jediná ulice. Výsledek mě nevyděsil, spíš jsem se hrozně naštval na systém, že se na ty lidi vykašlal," popisuje své zážitky Mihaliček. A dodává: "Snažil jsem se zachytit jejich situaci. I v děsu, který je pro nás nepředstavitelný, jsou děti schopné žít šťastně. Ale vidím, že cesta odtamtud ven je v podstatě nemožná."
 
 

 

Černobílé reportážní momentky, které na místě pořídil, jsou dnes součástí výstavy v Domu fotografie spravovaném Galerií hlavního města Prahy. Expozici tvoří spolu s dalšími snímky fotografické skupiny 400 ASA, jež se snaží o renesanci dokumentární fotografie. Do jejích řad patří krom Mihalička také Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Tomki Němec, Antonín Kratochvíl, Jan Dobrovský a Martin Wágner.
 
 
"První kontakt se odehrává s dětmi. Dospělí sledují, jak se k nim chováte," popisuje Mihaliček vstup do osady, kde fotografoval. "Nesmíte je mít za zvířátka v zoologické zahradě. Nadřazenost je bariéra, přes kterou se nedostanete. Snažím se, abych na fotkách zachoval lidem důstojnost."
 
 
Své fotografie z romských osad hodlá Jan Mihaliček vystavit také v Bruselu, aby zástupci evropských institucí viděli, že pomoc stále ještě často nedoputuje k těm nejpotřebnějším. Podle fotografova přesvědčení může změna přijít jedině po tlaku zvenku. Na Slovensku si Mihaliček podle svých slov potvrdil, že pokud začneme Romy potkávat v běžných pozicích, jako je lékař, policista nebo soudce, začneme je akceptovat. 
 
 
V minulosti jako reportér procestoval Afghánistán, fotil zajaté sovětské vojáky v Pákistánu, byl válečným zpravodajem v zemích bývalé Jugoslávie nebo v Náhorním Karabachu.