Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Bílkova vila

Bílkova vila, foto Tomáš Souček

Mickiewiczova 233/1
Praha 6-Hradčany
mapa >

 

 

otevřeno celoročně
út-ne 10.00–18.00


 

vstupné
plné: 120 Kč
snížené: 60 Kč
školní: 20 Kč

 

kontakt
pokladna
+420 233 323 631
ghmp@ghmp.cz >

 

praktické info > 
Objekt nemá bezbariérový přístup
GPS: 50.095408, 14.408566

 

 

Ateliérovou vilu v Praze-Hradčanech vystavěl František Bílek v letech 1910-1911 podle vlastních plánů. Bílek byl především sochař a grafik, ale jeho náboženské pojetí umění ho vedlo k potřebě utvářet celá prostředí, ve kterých by se jeho díla uplatňovala v mnohostranném působení, naplňujíc své poslání spiritualizace lidského života. Jeho architektura byla motivována ideově. 

 

Pražská vila měla podle Bílka vyjadřovat „Život jako pole plné zralých klasů, skýtajících výživu bratří na každý den. Mnohé klasy svázány ve snopy – sloupy. Některé ze sloupů nedostavěny, protože ničeho nenesou.“ Segmentovitý půdorys stavby lze číst jako stopu kosy sklízející obilí. Nápadný je rovněž tvar sloupů připomínajících staroegyptskou chrámovou architekturu. Režná cihla a hrubě opracovaný kámen přibližují dílo přírodě a lidské práci. Nepravidelně členěnému interiéru dominuje vysoký ateliér jako přirozené pracovní a duchovní středisko stavby. 

 

Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. V nově otevřené stálé expozici, umístěné ve vile, jsou kromě původního vybavení interiéru prezentována Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období.


média