Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Chýnov – Chaloupka – sochaře Františka Bílka

Chýnov – Chaloupka – sochaře Františka Bílka

Nakladatel: Galerie hlavního města Prahy
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 120
Jazyk: česky, anglicky
ISBN: 978-80-7010-165-0 (CZ), 978-80-7010-166-7 (ENG)

Text: Hana Larvová

Grafické řešení: Lenka Jasanská

Fotografie: Galerie hlavního města Prahy, Národní galerie v Praze, Památník národního písemnictví v Praze, Muzeum fotografie Šechtl a Voseček v Táboře, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Památník A. Heyduka, Oto Palán, Lukáš Jasánský, Tomáš Souček, Martin Micka

Překlad: Vladimíra Šefranka Žáková

Redakce textů: Alena Benešová

 

Dlouho očekávaného průvodce chýnovským domem s ateliérem sochaře Františka Bílka (1872–1941) právě vydává Galerie hlavního města Prahy.

 

Ten čtenáře seznámí s unikátním výtvarně-ideovým konceptem této jedinečné památky jihočeské venkovské architektury z roku 1898, kterou si postavil významný sochař secesního symbolismu František Bílek. Provede ho stavbou domu a interiérem, seznámí s ranými uměleckými díly, která tu Bílek vytvořil a jejichž velká část je součástí stálé chýnovské expozice. V jedné z kapitol představí i okruh Bílkových přátel a prvních návštěvníků domu. Nechybí ani zastavení na chýnovském hřbitově u Bílkových náhrobků. Nedílnou součástí bedekru je Bílkův životopis s řadou výjimečných archivních snímků.

 

Knížka, která je založena především na bohatém obrazovém doprovodu, je určena široké veřejnosti se zájmem o umění. Vychází v české a anglické verzi.