Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Johan doktor Faust / loutkové divadelní představení / Handa Gote

termín
25. 3. 2019(18:00)

Colloredo-Mansfeldský palác, 2. patro

termín
25. 3. 2019
18:00

Colloredo-Mansfeldský palác, 2. patro

 

vstupné 
GoOut.cz

 

za finanční podpory  
 

 

 

 

loutky řezal
František Antonín Skála

 

představení připravili
Robert Smolík
Tomáš Procházka
Jan Dörner
Veronika Švábová
František Antonín Skála
Radka Mizerová
Roman Mikeš
Vojtěch Horálek
Jakub Hybler
Jonáš Svatoš
Jan Brejcha

 
 
produkce
Maria Cavina
Jedefrau.org

 

 

 

 

praktické informace > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

 

Dle sepsání prof. Dra. Jindřicha Veselého z roku 1911, podle Fausta Antonína Lagrona, s pomocí Mefistofela a jeho P. T. pánů kolegů vulgo čertů zvaných hraje české divadlo Handa Gote. 

 

Začíná se hned, jak čerti začnou vrčet. Anebo v šest večer.

 

Handa Gote rekonstruují představení z druhé půli 19. století. S úplnou sadou velkých loutek, které byly vyrobeny dobovými technologiemi podle původních figur tradičních loutkářských rodů Karfiolů, Maiznerů a Nováků. Napodobují dobové ozvučení a hru nastudovali typickým hlasovým projevem tehdejších herců, tzv. pimprláčtinou.

Hraje se kompletní text, jenž sepsal prof. Dr. Jindřich Veselý podle Fausta Antonína Lagrona a dalších lidových loutkářů v roce 1911. I s vartovačkou, která se jinak často vynechává, aby se délka představení snížila.

Soubor se zříká veškerých zcizovacích efektů, jakékoli aktualizace tématu. Po dlouhých letech, kdy se v loutkovém divadle tematizovala dekonstrukce a nepietní, až ikonoklastický přístup (který se vymezoval zejména k poválečnému loutkovému divadlu), cítí Handa Gote potřebu vytvořit představení, které ukáže českou loutkovou tradici v nejčistší možné podobě. Více než o cokoliv jiného se tedy jedná o archeologickou rekonstrukci. Inscenace představuje lidovou zábavu z doby před zhruba 150 lety, z času, který byl výrazně pomalejší než ten náš. Z času před internetem, televizí, dokonce i před obecnou elektrifikací.

 

Loutky řezal František Antonín Skála. Představení připravili: Robert Smolík, Tomáš Procházka, Jan Dörner, Veronika Švábová, František Antonín Skála, Radka Mizerová, Roman Mikeš, Vojtěch Horálek, Jakub Hybler, Jonáš Svatoš, Jan Brejcha. Produkce: Maria Cavina, Jedefrau.org.

Představení vzniklo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.