Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Francisco López: Live Sound Performance / host: Lloyd Dunn aka nula.cc

termín
20. 7. 2019(19:00)

Colloredo-Mansfeldský palác, piano nobile

termín
20. 7. 2019
19:00

Colloredo-Mansfeldský palác, piano nobile

vstupné
120 / 60 Kč
(v ceně je jeden volný vstup na výstavu

Zvuky / Kódy / Obrazy – Akustický experiment ve vizuálním umění >)

sál má omezenou kapacitu 70 lidí
vstupenky v prodeji v den konání akce v pokladně Colloredo-Mansfeldského paláce

vystupují 
Francisco López
Lloyd Dunn

 

 

ve spolupráci s


 

 

 

praktické informace > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

Zvuková vystoupení Francisca Lópeze jsou zcela jiným hudebním zážitkem než „běžným“ hudebním koncertem. Intenzivní a bohatý akusticky pohlcující zážitek ve tmě, s prostorovým multikanálovým zvukovým systémem a pro publikum zavázanýma očima. Virtuální zvukové světy vytvořené z nesčetných původních pramenů sbíraných po celém světě – od deštných pralesů a pouští až po továrny a budovy z různých míst – a zmutované a rozvíjené během několika let studiových prací díky mistrovským kompozičním schopnostem Lópezova vesmíru.

 

Francisco López je mezinárodně uznávanou osobností zvukového umění a experimentální hudby. Od 80. let 20. století buduje osobní a působivé zvukové universum, založené na principech pozorného naslouchání. Španělský hudebník, zvukový umělec, autor textů a biolog vychází z přesvědčení, že hudbu je třeba poslouchat nerušeně. Z tohoto důvodu jeho koncerty probíhají ve tmě, nebo mají posluchači pásky přes oči. López vybudoval obsáhlý archiv svých terénních nahrávek, pořízených v amazonských pralesech, patagonských pláních, ale i ve světových metropolích. Autor využívá hlavně jejich hudební, nikoliv dokumentační povahu. López realizoval řadu zvukových instalací / performancí a projektů využívajících terénní nahrávky. Vystupoval například v Národním hudebním sále v Madridu, PS1 v New Yorku, Muzeu moderního umění v Paříži, na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu, Festivalu des Arts v Bruselu, festivalu EMPAC, Darwin Fringe v Austrálii, ICA v Londýně, Muzeu moderního umění v Buenos Aires a v Barceloně, Centru současného umění Kita-Kyushu v Japonsku, Národním muzeu Reina Sofía v Madridu, Expo Zaragoza ve Španělsku, atd. Jeho rozsáhlý katalog zvukových nahrávek (s živou a studiovou spoluprací se stovkami mezinárodních umělců) vydalo téměř 400 nahrávacích značek / vydavatelů po celém světě. Čtyřikrát získal čestné uznání v soutěži Ars Electronica Festival (Rakousko) a je držitelem Ceny Qwartz Music Award 2010 (Francie) za nejlepší zvukovou antologii.

 

Lloyd Dunn (nula.cc) je autor filecastového projektu nula.cc, obsahujícího desítky hodin zvukového, stovky obrazového a textového materiálu, který vznikl většinou během jeho cest. Jednotlivé soubory jsou asambláží zvuků, obrazů a slov a autor je nabízí volně ke stažení, případně k dalším úpravám. Podobně jako u Lópeze jsou základem zápisků z cest terénní audio nahrávky, někdy doplněné o fotografie, text, a video. „Chci, aby každá skladba mluvila sama za sebe, ale každý podcast obsahuje více či méně podrobné informace o vzniku, souvislostech a možné interpretaci. Ale obecně ctím stručnost".

Multimediální umělec a vydavatel Lloyd Dunn (narozen 1957 v Iowě) je zakládajícím členem legendární experimentální skupiny Tape-beatles a zakladatelem, vydavatelem a redaktorem několika nízkonákladových časopisů, jako například PhotoStatic a Retrofuturism. Od začátku 80. let využívá ve své práci řadu médií, včetně 16 mm filmu, digitálního videa, audia, tisku a webových aplikací. Studoval lingvistiku, magisterské studium zakončil na katedře filmu, fotografie a intermédií v roce 1987 na University of Iowa. Od roku 2001 žije a pracuje v Praze.

 

Akce se koná v rámci doprovodného programu SONIC CIRCUITS >, který rozšiřuje výstavu Zvuky, Kódy, Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění / Sounds, Codes, Images: Acoustic Experimentation in the Visual Arts o sérii představení a akcí, které se konají buď v přednáškovém sále expozice v Domě U Kamenného zvonu nebo ve veřejném prostoru. Jednotlivé večery nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s mnohotvárnou tvorbou českých i zahraničních autorů. Někteří pracují se zvukem v rozměru výtvarného umění, jiní zvuk tématizují v časoprostorových, matematických, performativních, environmentálních, nebo společenských kontextech.

 

Série SONIC CIRCUITS > je sonda do aktuální situace českého zvukového umění, ale i šance nahlédnout do mezinárodní scény umění zvukového i audiovizuálního.