Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Tenhle list ať se mi schová

Karel Hynek Mácha

termín
16. 6. 2019(11:00 a 16:00)

Petřínské sady - socha Karla Hynka Máchy

termín
16. 6. 2019
11:00 a 16:00

Petřínské sady - socha Karla Hynka Máchy

vstupné
zdarma

 

ve spolupráci s

 

V neděli 16. června se petřínská plastika Karla Hynka Máchy stane aktérem site-specific taneční performance, ovšem ne jako předmět naivně romantizujících klišé, ale jako symbol vzpoury vůči konvenčnímu vidění romantického básníka. Autorkou konceptu i choreografie performance Tenhle list ať se mi schová, která dostala název dle fragmentu jednoho z Máchových dopisů, je známá slovenská choreografka, tanečnice a režisérka Petra Fornayová.

 

Centrem a východiskem site-specific projektu z cyklu Tanec v galerii, který realizuje Centrum choreografického rozvoje SE. S. TA ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy, je bronzová plastika Karla Hynka Máchy v Petřínských sadech na Nebozízku. Tento bronzový pomník zakladatele moderní české poezie vytvořili v letech 1910 až 1912 sochař Josef Václav Myslbek a architekt Antonín Balšánek. Místo, které je synonymem pro romantická setkání párů každého věku, bylo vybráno i pro jeho blízkost k domu u Bílého orla, kde se Mácha v pátek 16. listopadu 1810 narodil.

 

„Mácha je romantický básník, národní hrdina, jeho Máj je jedna z nevydávanějších českých knih. Jakého Máchu bychom ale viděli a vnímali, kdybychom neznali jen to obligátní ‚Byl pozdní večer – první máj…‘, ale poznali ho se všemi jeho lidskými slabostmi – byl by stále hrdinou na piedestalu? Hrdinové, bájně očištěni od nánosu obyčejné lidskosti, jsou variantou ideálu, ale možná by Mácha přeci jen zůstal hrdinou, i kdyby byl ‚jen‘ variantou reality,“ přiblížila své pojetí klasického tématu autorka performance Petra Fornayová.

 

Performance proběhne během dne dvakrát; začne vždy v celou hodinu v 11 a v 16 hodin, vstup je zdarma a odehraje se za každého počasí. Performance je připravována speciálně pro Pražské Quadriennale a její uvedení se nebude opakovat.