Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

výtvarná dílna pro dospělé a seniory: Rytmy, tahy a vzory I. / k výstavě Zvuky / Kódy / Obrazy – Akustický experiment ve vizuálním umění

Milan Knížák

termín
19. 9. 2019(15:00–18:00)

Colloredo-Mansfeldský palác, edukační centrum

termín
19. 9. 2019
15:00–18:00

Colloredo-Mansfeldský palác, edukační centrum

vstupné
20 Kč

 

nutná rezervace

 

kontakt
MgA. Eva Pejchalová
(externí lektorka  workshopy pro seniory)

+420 721 328 021
eva.pejchalova@ghmp.cz >

 

 

praktické info > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

 

Výtvarný workshop pro dospělé a seniory: Rytmy, tahy a vzory

Výstava, zaměřená na zobrazení zvuku ve vizuálním umění, nás bude inspirovat pro realizaci interaktivních výtvarných dílen. V první sérii se budeme inspirovat tvorbou Milana Grygara – např. jeho charakteristickými akustickými, hmatovými kresbami a vizuálními, barevnými a geometrickými partiturami. Vyzkoušíme si typickou kresbu a malbu dřívky nebo se pokusíme vytvořit akustické „živé kresby“ pomocí mechanických předmětů.

 

V následující druhé sérii interaktivních dílen se budeme soustředit na fenomén abstraktního umění, a především na blízkost hudby a malířství. Ověříme si možnosti uplatnění barevného spektra, forem a prvků. Budeme se inspirovat průkopníky abstraktní malby (František Kupka, Vasilij Kandinskij), unikátními díly hudebního skladatele Miroslava Ponce nebo poutavými pracemi od Arneho Hoška a Aloise Bílka, kteří se snažili vizuálně a barevně znázornit hudební skladby. Pomocí výtvarných technik jako je kresba a malba akvarelem budou účastníci výtvarného workshopu vytvářet vizuální podoby zvuků a konkrétních skladeb.

 

V navazujících dílnách budeme pokračovat v malbě akrylem. Významnými aspekty naší tvorby se stane barva, tvar a linie. Namísto napodobování skutečnosti budeme hledat esenci jevů, zvuků a barevnou harmonii.

 

V závěrečné sérii výtvarných workshopů se budeme inspirovat umělkyní Hildou Pollak. Zaměříme se na inspirační zdroje autorky (antroposofie, eurytmie) a budeme se věnovat barevné symbolice. Předmětem výtvarných dílen budou pomalé ruční práce, které uplatníme v textilní tvorbě (tkaní na ručním stavu).