Galerie hlavního města Prahy

• John Hejduk / Pomník Jana Palacha – New York

Newyorská univerzita Cooper Union, The Irwin S. Chanin School of Architecture, uspořádala výstavu a představila instalaci architekta a profesora Johna Hejduka, který absolvoval na této škole v roce 1950.

 

Výstava „Hélene Binet – John Hejduk Works“ představí sedm Hejdukových realizací na fotografiích Hélene Binet, známé londýnské fotografky. Práce zahrnují jak trvalé tak dočasné realizace, mezi nimiž nechybí Berlínská věž, Wall House 2, The Collapse of Time, Security nebo Object/Subject. Na výstavě si můžeme prohlédnout přehled Hejdukových realizací a kresebných návrhů pomníku Jana Palacha, jenž je od roku 2016 trvale instalován v Praze. Skládá se ze dvou jednotlivých objektů – Dům syna a Dům matky (Dům sebevraha a Dům matky sebevraha).

 

Pomník Jana Palacha, Atlanta, 1990. Foto: Helene Binet

 

K samotné výstavě náleží i instalace pomníku přímo na náměstí Cooper Union na Dolním Manhattanu. Struktury byly podle návrhu poprvé zkonstruovány na Georgia Institute of Technology v Atlantě v roce 1990. Jsou jasnou reprezentací nejvyšší lidské oběti, kdy člověk, při kritice společensko-politického dění, položí svůj život za boj o svobodu.

 další aktuality