Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

• demontáž sochy sv. Jana Nepomuckého ve Spálené ulici

Ve dnech 18. a 19. prosince došlo ve Spálené ulici v Praze k demontáži barokního sousoší sv. Jana Nepomuckého.

 

Krátkou reportáž z demontáže můžete shlédnout zde >

Sousoší sv. Jana Nepomuckého se dvěma andílky v kubistické nice, nacházející na parcele č. 745 mezi kostelem Nejsvětější Trojice a domem Diamant, je dlouhodobě ve velice špatném stavu. Barokní sousoší je datováno dedikačním nápisem trinitářů na podstavci chronogramem s rokem 1717. Autorství sochy není přesně doloženo; sochař zřejmě pocházel z okruhu Matouše Václava Jäckela. Dílo z pískovce je vsazeno do kubistické niky (arkády) z roku 1913, uzavírající uličku mezi kostelem a domem Diamant (čp. 82). Původní výklenek, kde sv. Jan Nepomucký stával, byl zbořen v roce 1865.

 

V roce 2017 došlo k uspořádání správních vztahů a socha sv. Jana Nepomuckého byla svěřena do péče Galerie hlavního města Prahy. Galerie nyní, po dohodě s odborem památkové péče HMP, nechala sochu sv. Jana Nepomuckého z důvodů havarijního stavu plintu odborně demontovat a odvezla ji do depozitáře.

 

 

Do depozitáře budou převezeny i figury barokních andílků. Plastický podstavec bude zatím ponechán na místě, na zimu se ovšem zakryje a zabezpečí proti dalším destrukcím. V zimních měsících pak restaurátoři provedou podrobný restaurátorský průzkum soch i podstavce. Na základě průzkumu pak navrhnou ideální postup restaurování, nebo případně vytvoření sekané kopie sochy světce, pokud se ukáže, že poškození spodní části sochy je tak velké, že závažně narušuje její statiku. Restaurátorský záměr pak musí posoudit odbor památkové péče a vydat své stanovisko. V ideálním případě by se sv. Jan Nepomucký dočkal restaurování v druhé polovině roku 2018. Zároveň se počítá s opravou kubistické niky, kterou zajistí majitel sousedního domu Diamant. Obě plánované akce bude Galerie hlavního města Prahy koordinovat s rekonstrukcí niky tak, aby postup prací nijak neohrozil obě kulturní památky – sousoší sv. Jana Nepomuckého a jedinečnou kubistickou niku domu Diamant od architekta Emila Králíčka.

 

 další aktuality