Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Ondřej Smeykal: Dřevo / Kov / Dech

Flies and Birds Above, klášter Plasy, foto Michael Delia, Daniel Šperl

termín
9. 10. 2019(19:00)

Colloredo-Mansfeldský palác, taneční sál

termín
9. 10. 2019
19:00

Colloredo-Mansfeldský palác, taneční sál

vstupné
plné: 60 Kč 
snížené: 30 Kč
zdarma se vstupenkou na výstavu
Zvuky / Kódy / Obrazy – Akustický experiment ve vizuálním umění > 

 

 

vystupuje
Ondřej Smeykal

 

ve spolupráci s

 

praktické informace > 
Objekt nemá bezbariérový přístup.

 

V závěrečném týdnu série vystoupení a koncertů Sonic Circuits zveme na speciální bonusové vystoupení Ondřeje Smeykala s jeho novým programem. Smeykal je hudebník, pedagog a vizuální umělec, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Vedle tvorby a navrhování zvukových instalací se věnuje hraní na didgeridoo. V poslední době s elementy vzduchu a dřeva kombinuje kovový zvuk orfických nástrojů a gongů.
V rámci večera bude také představena audiokazeta Birds and Flies Above, vydaná čerstvě Nadací Agosto Foundation. Je to výběr z archivních nahrávek, na kterých se podíleli Michael Delia, Jaroslav Kořán, Martin Alačam, Tomáš Ondrůšek, Vojta Havel a Tereza Roglová z kaple svatého Benedikta.
 

„Prostor kaple sv. Benedikta není zvukově izolován od vnějšího světa a občas dovnitř pronikají zvuky jako je hluk motorů projíždějících nákladních aut, motocyklů, helikoptéry, nebo volání poštolek a křik rorýsů. Během léta a k podzimu se do kapitulní síně stěhují stovky, možná tisíce much domácích (Musca domestica). Jakmile paprsky slunce rozehřejí vrstvu vzduchu pod lucernou mouchy se oddávají své monotónní muší liturgii, za teplých nocí i vigilii. S podzimním chladem mouchy – tak jako každoročně – postupně zpomalují tempo a klesá frekvence jejich bzukotu. Pomalu chřadnou a nakonec umírají. Jejich lehounká tělíčka se snášejí od vnitřního nebe dolů a dopadají skoro neslyšně na dřevěné lavice i na kamennou podlahu. Je tomu tak skoro po 300 let.“

 

Akce se koná v rámci doprovodného programu SONIC CIRCUITS, který rozšiřuje výstavu Zvuky, Kódy, Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění / Sounds, Codes, Images: Acoustic Experimentation in the Visual Arts o sérii představení a akcí, které se konají buď v přednáškovém sále expozice v Domě U Kamenného zvonu, v baletním sále paláce Colloredo-Mansfeld nebo ve veřejném prostoru. Program začíná s předstihem již 26. března koncertem britského hudebníka a zvukového umělce Leeho Pattersona a ukončen bude audiovizuální performancí Christiny Della Giustina. Jednotlivé večery nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s mnohotvárnou tvorbou českých i zahraničních autorů. Někteří pracují se zvukem v rozměru výtvarného umění, jiní zvuk tématizují v časoprostorových, matematických, performativních, environmentálních, nebo společenských kontextech. Série SONIC CIRCUITS je sonda do aktuální situace českého zvukového umění, ale i šance nahlédnout do mezinárodní scény umění.zvukového i audiovizuálního.