Galerie hlavního města Prahy
zobrazit menu

Zámek Troja

U Trojského zámku 1/4
Praha 7-Troja
mapa >
virtuální prohlídka Velkého sálu >

 

 

 

otevírací doba
út-ne 10.00–18.00 
pá 13.00–18.00 
zahrady do 19.00 

 

vstupné 
plné: 120 Kč 
snížené: 60 Kč 
seniorské (důchodci nad 65 let): 30 Kč 
školní: 20 Kč 
rodinné: 250 Kč

 

kontakt
pokladna
+420 283 851 614

ghmp@ghmp.cz

 

praktické info > 
Bezbariérový přístup je zajištěn pouze v suterénu a přízemí, zbývající výstavní prostory bezbariérový přístup nemají.
GPS: 50.118157, 14.412146

 

Umožňujeme i prohlídky s průvodcem mimo stanovené termíny prohlídek pro veřejnost (rezervace na tel. 725 811 936 nebo vzdelavani@ghmp.cz >).
Prohlídky zajišťujeme pro skupiny nad 5 osob, objednávejte prosím alespoň týden dopředu. Ceník lektorských služeb zde >. 

 

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou: je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Velkolepé domy uprostřed nekonečných zahrad jej uchvátily natolik, že se rozhodl přenést kousek „Věčného města“ do své rodné země. Mladý hrabě měl šťastnou ruku při výběru místa i umělců, kteří měli jeho sen uskutečnit. 

 

Stavba raně barokního zámku Troja byla zahájena v roce 1679. Autorem projektu zámku byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey. V návrhu zúročil zkušenosti ze svého pobytu v Itálii a inspiroval se typem římské příměstské vily. Středem a dominantou celé hmoty stavby je velký sál, z něhož se do obou stran rozbíhá chodba s enfiládou přilehlých salónů. Po stranách stavbu vertikálně i horizontálně ukončují dvoupatrové věžovité belvedery. Sochařská výzdoba dvouramenného schodiště vedoucího do zahrady byla svěřena drážďanským umělcům Georgovi a Paulu Hermannovým. Monumentální plastiky, zdobící schodiště, symbolizují boj Titánů s antickými bohy. Jednotlivé plastiky po obvodu schodiště představují antické bohy, alegorie denních i ročních období a světadílů. Malířské práce v přízemí zámku převážně uskutečnil Carpoforo Tencalla, v prvním patře zámku působili Francesco Marchetti a jeho syn Giovanni Francesco. Pro iluzívní výzdobu velkého hlavního sálu povolal stavebník vlámské malíře Abrahama a Izáka Godynovy. 

 

Stálá expozice
Architektura a výzdoba zámku Troja.

 

virtuální prohlídka Velkého sálu > 

virtuální prohlídka zahrad Trojského zámku >

 

 


média