Bílek slaví 150
2. 11. 2022
Bílek 150
Přijďte s námi oslavit výročí Františka Bílka, který se narodil 6. listopadu 1872, tedy před 150 lety. Na tento den jsme pro vás připravili odpolední program v pražské vile Františka Bílka. Ve 12 hodin začneme kreativním workshopem pro malé i velké. V 15 hodin vás výstavou František Bílek a Otokar Březina provedou její kurátoři Hana Larvová a Pavel Myslín. V 16 hodin naváže komentovanou prohlídkou vily spolukurátor současné stálé expozice Martin Krummholz. Odpolední program zakončíme neformálním přípitkem mezi díly Františka Bílka a v zahradě vily.
12.00–15.00 h
Workshop pro všechny věkové kategorie
V rámci workshopu budeme zachycovat sochy i jejich detaily, které byly pro Bílka důležité (ruce, oči, výrazy v tvářích, drapérie) – prostřednictvím velkoformátového kreslení rudkami na zemi v ateliéru přímo mezi sochami. Součástí workshopu bude i propojování obrazu a osobitého písma Františka Bílka – návštěvníci např. budou moci navrhnout knižní obálku volně inspirovanou stylem autora. Účastníci workshopu si budou moci vyzkoušet realizaci živých soch (tzn. napodobování monumentálních soch z masivních kusů dřeva živými kompozicemi „vytvořenými“ a „režírovanými“ přímo zúčastněnými návštěvníky), které si budou moci i zdokumentovat.
15.00–16.00 h
Komentovaná prohlídka výstavy František Bílek a Otokar Březina
Málokteré umělce spojoval tak vyhraněný vztah na bázi přátelství a současně tvůrčí inspirace jako sochaře Františka Bílka (1872–1941) a básníka Otokara Březinu (1868–1929). Pro oba umělce byl stěžejní důraz na duchovní poslání díla, které nadřadili formálnímu estetickému výrazu. Rozhodli se proto svá mystická poselství povýšit na hlavní smysl své symbolistní tvorby, ke kterému ale, přes zdánlivý soulad, každý z nich směřoval vlastní osobitou cestou. Výstavou vás provedou kurátoři Hana Larvová a Pavel Myslín.
16.00–17.30 h
Komentovaná prohlídka vily se spolukurátorem stálé expozice Martinem Krummholzem
Ateliérovou vilu v Praze-Hradčanech vystavěl František Bílek v letech 1910–1911 podle vlastních plánů. Bílek byl především sochař a grafik, ale jeho náboženské pojetí umění ho vedlo k potřebě utvářet celá prostředí, ve kterých by se jeho díla uplatňovala v mnohostranném působení, naplňujíc své poslání spiritualizace lidského života.