Jaké chystáme výstavy?
Jarní výstavní sezóna se blíží. Na co se můžete těšit v budovách GHMP?
Enter the Room
28. 3. – 14. 9. 2025
GHMP ZvonHry dnes nejsou jen zábavou, ale i jazykem, kulturou a významnou součástí umění. Výstava Enter the Room se zaměřuje na vliv herního prostředí a storytellingu na tvorbu nastupující generace umělců i herních kolektivů. Propojuje fyzický a digitální svět, přetváří Dům U Kamenného zvonu v rozšířené herní pole a vyžaduje vaši (inter)aktivní účast.
Palác (volného) času
4. 4. – 29. 10. 2025
GHMP Zámek TrojaProjekt se zaměřuje na téma trávení volného času. Barokní palác v Troji v době svého vzniku fungoval jako letohrádek, letní sídlo, jehož salónky, zahrady, lovecká obora a vinice nabízely svým majitelům různorodé příležitosti k prožití volných chvil. To nás přivádí k otázkám, kdo si může dovolit trávit volný čas dnes a kdo si jej může dovolit trávit uspokojivě. Jaké jsou dnešní trendy trávení volného času? Trávíme ho odpočinkem, nebo jsme všichni stále vedeni k výkonu? Téma volného času tak vybízí k výběru děl, která se k tomuto pojmu vztahují povahou média: ruční práce, textil, keramika nebo tematicky – demokratizace volného času, vznik volného času v kontextu industrializace, vyprázdněnost pracovní činnosti, kritika společnosti orientované na výkon.
Tono Stano
16. 4. – 24. 8. 2025
GHMP KnihovnaTono Stano patří mezi nejznámější fotografy působící na území střední Evropy s širokými vazbami po celém světě. Vypracoval si charakteristický rukopis, vycházející z inscenované fotografie, nicméně v jeho práci najdeme i klasické přístupy, jako jsou portrét či fotografie a instalace v krajině, či naopak velmi experimentální série či konceptuální fotografie. Je propojen se současným vizuálním uměním, což ho inspiruje k novým formám uměleckého projevu. Výstavu připravujeme přímo s autorem, máme možnost zkoumat jeho archiv, vybírat práce, které nevystavil, nahlížet na jeho tvorbu z nových perspektiv.
Pavel Jasanský
6. 5. – 31. 8. 2025
GHMP Dům fotografieAutor, který překročil žánr fotografie. Grafik a fotograf Pavel Jasanský tvořil pro Poetickou vinárnu Viola, Balet Praha, divadla Za branou a Na zábradlí a spolupracoval na fotografiích a designu mnoha gramodesek i plakátů. Ve své dokumentární tvorbě pak využil vycvičené oko fotografa a grafika a pracoval s realitou jako s koláží fragmentů a výjevů, které ukazují pocity senzitivního jedince na vrcholu moderní doby, zahlceného obrazovými informacemi, které se větví a překrývají do takřka halucinogenních spojení. Protipól Jasanského dokumentární tvorby tvoří multimediální díla – zejména přemalby fotografií a multimediální instalace. Vrcholem těchto intermediálních snah je zřejmě první „videosocha“ v Čechách: monstrózní instalace Divák (1989).