GHMP Art Book Fair
Termín a čas
24. 9. 2022 – 25. 9. 2022, so 10–21 h, ne 10–19 h
Bezbariérový přístup: pouze přízemí.
zdarma
Druhý ročník prodejního veletrhu pořádaný Galerií hlavního města Prahy zaměřujícího se na literaturu o umění v letošním roce přivede do Zámku Troja více než 60 prodejců nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Novinkou je rovněž sekce pro tvůrce a skupiny, které se věnují tvorbě autorských knih a fanzinů.
Doprovodný program
GHMP Art Book Fair slouží jako místo setkávání umělců, tvůrců, čtenářů a vydavatelů k diskusi a výměně myšlenek o umělecké tvorbě, publikování a souvisejících tématech. Doprovodný program zahrnuje uvedení vydavatelských počinů, diskuze, přednášky, komentované prohlídky, workshopy a další. Na své si přijdou malí i velcí.
SEZNAM PRODEJCŮ
2veverky
Vybíráme z lesa knih kvalitní a krásné tituly, které dětem vnesou do života radost i ponaučení. Zaměřujeme se na produkci menších nakladatelů, po kterých v běžné knihkupecké síti musíte pátrat nebo se do distribuce vůbec nedostanou.
Art Antiques
Časopis s patnáctiletou tradicí, ojediněle kombinující uměleckou současnost s dějinami umění, design s řemeslem a starožitnosti s architekturou. V každém vydání časopisu čtenáři najdou obsáhlou pozvánku na výstavu, velký rozhovor a řadu tematických článků. ART ANTIQUES je zároveň jediným českým periodikem, které se systematicky věnuje problematice trhu s uměním.
Artikl
Artikl přes devět let přináší to stěžejní, co by vám z nemainstreamové kultury nemělo uniknout. Každý měsíc, na papíře, na dobrých kulturních místech a zdarma.
Artotéka Městské knihovny v Praze
Artotéka je část Městské knihovny v Praze, která se soustředí na poznání výtvarného umění v celé jeho šíři. K půjčení nabízí nejen široký výběr knih, ale také obrazů – reprodukcí slavných uměleckých děl nebo originálních obrazů současných českých tvůrců. Půjčování obrazů umožňuje měnit náladu v místě, kde trávíme svůj čas, ať už je to domov, kancelář nebo školní třída. Artotéka také pravidelně pořádá výstavy a připravuje výtvarné dílny pro veřejnost. Na veletrhu Artotéka představí část svého obrazového i knižního fondu, který si bude možné přímo na místě vypůjčit. Čtenářský průkaz, který je k půjčení děl a titulů nezbytný, si bude možné zřídit přímo u jejího stánku.
Berlinskej model
Berlínskej Model je galerie se sídlem v pražských Holešovicích. Galerie byla založena v roce 2011, jako koncept one day opening – pro vernisáže, workshopy nebo diskuzní panely. Program se zaměřuje především na současné umění s přesahy do umění angažovaného. Berlínskej Model se pravidelně se účastní tuzemských i mezinárodních událostí a v Praze představuje etablované zahraniční umělce. Zároveň pravidelně vydává česko anglický magazín RAJON, který má distribuci v Praze a v Berlíně.
Bylo nebylo
Bylo nebylo vydává knihy pro děti i dospělé, vždy pečlivě graficky upravené, zpravidla ručně dokončované. Vydává také autorské knihy, reprinty autorských knih Kateřiny Černé, sérii kapesních atlasů pro děti a v neposlední řadě nabízí drobné i velké grafiky.
Dům umění města Brna
Dům umění města Brna je městská kulturní instituce, určená k prezentaci časově omezených výstav z oblasti současné výtvarné kultury. Působí ve dvou galerijních budovách, jejichž výstavní plány sledují odlišnou, vzájemně se doplňující dramaturgii. Výstavy v hlavní budově na Malinovského náměstí jsou věnovány především významným soudobým autorům/kám spojeným svojí působností s domácím kulturním prostředím, dále projektům, které představují mezinárodně významné fenomény soudobé kultury, a také prezentacím dokládajícím kontinuitu moderní brněnské kultury, jíž je Dům umění součástí déle než sto deset let. Dům umění dále realizuje rezidenční program pro české a zahraniční umělce/kyně, kurátory/ky a teoretiky/čky Brno Artists in Residence, pořádá bienále Brno Art Open, zaměřené na umělecká díla ve veřejném prostoru města, vede projekt Brněnský architektonický manuál a poskytuje zázemí a spolupracuje s Centrem umění nových médií – Vašulka Kitchen Brno.
Edice FUD | Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Vydáváme knihy z umělecké oblasti a oborů dějin a teorie umění, kurátorských studií, vizuálního, grafického a produktového designu, fotografie a digitálních médií.
Produkujeme autorské publikace, výstavní katalogy a monografie, na jejichž grafické úpravě se zpravidla podílejí studenti, absolventi a pedagogové FUD UJEP.
Podporujeme knižní produkci reprezentující vědeckou, uměleckou a tvůrčí činnost své akademické obce.
Fotograf Magazine
Fotograf Magazine se zabývá průniky fotografie a současného umění.
Časopis působí na české i mezinárodní scéně již dvacet let a v současné době je jako jediné české umělecké periodikum distribuován do světa v samostatné anglické mutaci. Řadí se mezi nejvýznamnější časopisy v Česku i ve světě věnující se současné fotografické tvorbě. Časopis rozšiřuje povědomí o české umělecké scéně, ale také východoevropské či středoevropské, a k nám naopak přináší vlivy a aktuální trendy ze světa.
Časopis Fotograf je na současném trhu uměleckých periodik výjimečný svým designem, vizuálním obsahem i zpracováním teoretických odborných textů o umění. Velký prostor je v každém čísle věnován rozhovoru s vybraným umělcem či teoretikem. Obrazovou část tvoří profily umělců a projektů nové generace. V neposlední řadě časopis klade důraz na recenze – výstav, akcí, knih, autorských knih nebo profilů institucí. Magazín přichází také s projekty a texty vytvořené přímo pro dané téma vydání a nabízí tak výhradně unikátní obsah.
Galerie Havelka
Vydavatelská činnost autorských katalogů současného českého umění včetně několikaminutového filmového medailonku vystavujícího autora. Umělec právě teď a tady zachycen Janem Raschem.
Galerie vydává pravidelně od roku 2008 autorské katalogy v české a anglické verzi, kurátorským textem a poslední rok je novinkou přidaný QR CODE s filmovým dokumentem o vystavujícím autorovi. Sloučení tisku a filmu!
Galerie Havelka působí od roku 2005, prezentuje současné české umění malbu, grafiku, sklo /Vladimír Kopecký, Vladimír Kokolia, Jan Hísek, Jakub Špaňhel, Eva a Petr Vlčkovi, Lada Semecká, Bára Křivská, Jana Šárová, Lenka Černotová,Pvel Příkaský, Klára Stodolová, Markéta Vohradská, Jan Vičar, Dalibor Smutný, Josef Bolf a Kateřina Šedá/.
Galerie Jaroslava Fragnera
Galerie Jaroslava Fragnera, sídlící v historickém centru Prahy, je jednou z mála galerií v ČR věnujících se výhradně prezentaci architektury. Existuje již déle než půl století a od roku 2006 ji provozuje spolek Architectura. Pravidelně jsou zde představováni čeští, evropští i světoví autoři, zejména progresivní ateliéry střední a nastupující generace. GJF dlouhodobě spolupracuje s řadou evropských architektonických galerií, center i vzdělávacích institucí, s uměleckými a technickými vysokými školami, pořádá mezinárodní konference, exkurze, vydává publikace, pořádá i hostí přednášky. Zabývá se rovněž prezentací české tvorby v zahraničí a uspořádala několik větších přehlídek současné české architektonické tvorby. V posledních letech se věnuje problematice veřejného prostoru, udržitelné architektury a konverzí industriálních památek v podobě samostatných výstav i festivalů s mezinárodní účastí, například Landscape festival (krajinářská architektura a landart) a Bienále experimentální architektury (nové technologie a materiály, algoritmy i biologické procesy; výstava a sympozium) nebo Open Air Aréna Betlémské náměstí (umění ve veřejném prostoru).
Galerie Klatovy / Klenová
Galerie Klatovy / Klenová je sbírkotvorná organizace a specializuje se na prezentaci, mapování a shromažďování výtvarných děl současné tvorby, počínaje 60. lety dvacátého století. Je jedním z největších muzeí v České republice. Opatruje a pečuje o sbírkový fond, tvořený z větší části současným moderním uměním. Spravuje několik objektů a kromě výstav a akcí v plenéru realizuje hlavní činnost v pěti budovách.
Galerie Millennium
Galerie Millennium je etablovanou neziskovou galerií, která za posledních dvacet let představila ve svých malostranských prostorech na více než sto-padesáti autorských a tematických výstavách díla moderní a soudobé tvorby české, slovenské, ale i mezinárodní výtvarné scény. Naše pozornost se soustředí jak na časem prověřené výtvarníky, tak na mladé talentované umělce, o něž se aktivně zajímáme a s nimiž úzce spolupracujeme. Klademe zvláštní důraz na průběžné vystavování díla významných představitelek českého a slovenského výtvarného umění, jakož i na slovenské umění obecně a na pořádání výstav české avantgardy, přičemž jsme tradičně spjati s osobou a kulturním prostředím Adolfa Hoffmeistera. Prezentaci výtvarného umění se věnujeme i v zahraničí, a to jednak účastí na zahraničních veletrzích a také skrze vlastní kurátorskou aktivitu.
Galerie Rudolfinum
Galerie Rudolfinum je známá jako Kunsthalle, tedy galerie založená na konceptu pořádání dočasných výstav bez stálé expozice. Za dobu své existence si galerie vybudovala významnou pozici na české výtvarné scéně. A to nejen díky zastoupení předních zahraničních umělců jako Andy Warhol, Damien Hirst, Louise Bourgeois, Georg Baselitz, Neo Rauch, Nan Goldin či Arthur Jafa, ale také výstavami významných domácích autorů, jakými jsou například Mikuláš Medek, Alén Diviš, Petr Nikl, Ivan Pinkava, František Skála nebo Jiří Černický. V roce 2017 uspořádala Galerie Rudolfinum svou stou výstavu, kterou byla velká instalace děl českého umělce Krištofa Kintery. Rekordní návštěvností 161 824 lidí se stala nejnavštěvovanější výstavou v České republice.
Kromě výstavních sálů se v galerii nachází relaxační a edukační prostor pro děti i dospělé, nazvaný Artpark, kde se pravidelně konají interaktivní instalace k výstavám a workshopy zaměřené na inspirativní témata ze současného umění vedené profesionálními lektory.
Galerie Středočeského kraje
Galerie Středočeského kraje (GASK) je muzeem umění – spravuje, ochraňuje a strategicky buduje sbírkový fond českého i mezinárodního umění od konce 19. století až po současnost. Sídlo GASK se od roku 2010 nachází v jedné z hlavních dominant Kutné Hory, města zapsaného do seznamu světového dědictví UNESCO, v monumentálním objektu bývalé jezuitské koleje.
Bookshop GASK je zaměřen na literaturu týkající se umění, teorie umění a na odborná periodika o umění a kultuře. Naleznete zde publikace věnující se architektuře, designu a okrajově i historii. V nabídce jsou rovněž katalogy vydávané u příležitosti výstav, které se konají v galeriích GASK. V poměrně širokém záběru je zastoupena kreativní dětská literatura s hravou úpravou knížek, často ilustrovaná či literárně zpracovaná současnými českými umělci. Nakladatelé, se kterými spolupracujeme: Zlatý řez, Baobab, Labyrint, Paseka, Revolver Revue, Argo, Slovart, Kant, Meandr a další.
Galerie výtvarného umění v Ostravě
Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, která pečuje o dvacet tři tisíc uměleckých předmětů. Své sbírkové předměty vystavuje v Domě umění, odkud je zapůjčuje na výstavní projekty v České republice i v zahraničí. GVUO pořádá výstavy výtvarného umění, designu i architektury, k nimž vydává doprovodné publikace nebo monografie umělců. Věnuje se také edukačním programům, pořádá přednášky, koncerty, literární čtení, účastní se mnoha festivalů. Ve své administrativní budově provozuje veřejnou knihovnu zaměřenou na výtvarné umění, design i architekturu a dokumentaci výstav GVUO.
Institut umění – Divadelní ústav
IDU poskytuje české a zahraniční veřejnosti komplexní služby z oblasti divadla a dílčí služby z dalších oblastí umění (hudba, literatura, tanec, vizuální umění, kreativní průmysly). Shromažďujeme, zpracováváme a zpřístupňujeme předměty sbírkového charakteru, věnujeme se vědeckému výzkumu a vzdělávání, podílíme se na mezinárodních projektech, prezentujeme české divadlo a hudbu v zahraničí. Vydáváme odbornou divadelní literaturu a práce z dalších oblastí umění. Veškeré publikace IDU je možné zakoupit na e-shopu Prospero.
jakost
Non-fiction knihy pro děti a mládež o architektuře, designu, hudbě, oceánech. Za důvěru jakost od roku 2015!
Jiri Svestka Gallery
Záměrem Jiri Svestka Gallery je na jednu stranu prosazování českého a středoevropského umění v mezinárodním kontextu, zároveň však program usiluje o představení různých podob současného zahraničního umění v Praze. Nevyhýbá se ani prezentaci klasické moderny 20. století v kontextu aktuálního dění. Galerie byla založena historikem umění a kurátorem Jiřím Švestkou v Praze v roce 1995. Od května 2017 galerie sídlí na pražském Janáčkově nábřeží 5.
Kvalitář
Kvalitář je platforma pro umění, design a architekturu. Galerie Kvalitář připravila již více než šedesát výstav českých i zahraničních umělců k nimž pravidelně vydává i tematické publikace.
Museum Kampa
Museum Kampa uchovává sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří podporovali československé nonkonformní umělce. Kromě Františka Kupky se soustředí především na umělce 20. století z tzv. východního bloku. Ke krátkodobým výstavám pravidelně vydává katalogy.
Muzeum hlavního města Prahy
Muzeum města Prahy seznamuje své návštěvníky s historií Prahy od pravěku až po současnost prostřednictvím svých expozic a výstav. Spravuje osm objektů: Hlavní budovu muzea (nyní v rekonstrukci, otevřena bude na podzim 2023), Dům U Zlatého prstenu, Zámecký areál Ctěnice, Clam Gallasův palác, Podskalskou celnici na Výtoni a trojúhelník moderní architektury – Müllerovu vilu, Rothmayerovu vilu a Badatelské centrum na Norbertově. Muzeum města Prahy kromě výstavní a sbírkotvorné činnosti vydává i publikace. Ty se vztahují jak k některým výstavám – oblíbené knihy o pražských čtvrtích -, či k historickým událostem. Knihy jsou určeny pro všechny milovníky pražské historie, ale i pro odborníky.
Nakladatelství Akademie výtvarných umění v Praze
NAVU je publikační platformou AVU pro studenty a pedagogy školy. Vydává výstavní katalogy, zásadní monografie, studijní texty a skripta, odborné sborníky či překlady významných děl.
Nakladatelství Artefactum | Ústav dějin umění AV ČR
Nakladatelství Artefactum bylo založeno roku 1994 pro publikování výsledků výzkumu Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky. Vedle původních prací monografického či tematického charakteru vydává konferenční a jubilejní sborníky. Pro krátké monografické studie je určená ediční řada Opera minora historiae artium. Edice písemných pramenů, historických soupisů památek a nevydaných rukopisů přináší řada Fontes historiae artium. Formátem kapesního průvodce se vyznačuje ediční řada Monumenta Bohemiae et Moraviae, ve které od roku 2013 vychází studie věnované vybraným památkám. Sborník epigrafických a sepulkrálních studií Epigraphica & Sepulcralia reflektuje aktuální stav bádání v tomto oboru, v edici Epigraphica & Sepulcralia Monographica jsou publikovány samostatné oborově zaměřené knižní tituly. Periodicky vychází bulletin Centra Studia Rudolphina.
Nakladatelství ArtMap
Nakladatelství ArtMap se zaměřujeme na vydávání a podporu uměleckých knih, původních textů současných českých umělců, doposud nezpracovaných témat z oblasti umění a aktuálních textů o vizuální kultuře. Naší vydavatelskou činností chceme narušovat hranice mezi knižní a uměleckou tvorbou, mezi literaturou a výtvarným uměním a přinášet nová nebo dosud opomíjená témata. Nakladatelství je součást platformy ArtMap podporující současné umění. Ta vznikla v roce 2008 jako praktická turistická mapa pro všechny, kteří se chtěli zorientovat v pražských galeriích a výstavách. Dnes vychází v česko-anglickém vydání v Praze a Brně každé dva měsíce. Její nedílnou součástí je i webový portál artmap.cz, přinášející denně aktualizované informace o výstavách a akcích v celé ČR. Obsáhlá databáze funguje také jako archiv. ArtMap dále organizuje kulturní akce, provozuje e-shop a kamenné knihkupectví s galerií Tapeta ve vstupním prostoru. V roce 2021 společně se Spolkem Skutek otevřela art re use – sklad pro (použitý) umělecký materiál.
Nakladatelství Karolinum
Nakladatelství Karolinum vzniklo v roce 1990. Vydáváme učební texty, vědecké monografie, odborné časopisy a vědecké sborníky. Samostatné ediční projekty představují publikace vztahující se k historii Univerzity Karlovy, monografie o dějinách umění, sociologii, religionistice, lingvistice, nových médií, vizuální kultuře, politologii, literární vědě či filosofii. Unikátním projektem je překladová edice Modern Czech Classics i vydávání díla Karla Šiktance.
Nakladatelství Meander
Nezávislé nakladatelství, které se s velkou péčí věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež, zejména původní tvorbě a autorské knize, klade přitom velký důraz na výtvarné pojetí titulů. Snaží se vydávat knihy, z nichž bude dětem a mladým lidem jasné, proč se vůbec říká „krásná literatura“. S Meandrem spolupracují nejen respektovaní autoři (od Violy Fischerové přes Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka a Danielu Fischerovou až po Václava Havla), ale také začínající literáti, kteří v Meandru debutovali (například Petr Nikl, z něhož časem vyrostl autor Knihy roku v soutěži Magnesia Litera).
Nakladatelství TRIGON
Nakladatelství TRIGON bylo založeno roku 1990 Vladislavem Zadrobílkem a dodnes patří mezi malá, ale výrazná česká nakladatelství. Vedle knih z oblasti hermetické filosofie alchymie se od počátku orientuje také na výtvarné publikace (např. Josef Váchal, Jiří Kolář, Chava Pressburger, Zdena Krejčová, Vladimír Kokolia, Šárka Trčková, Veronika Holcová, Adéla Součková) a krásné tisky.
Trigon provozuje vlastní knihkupectví s antikvariátem, v němž pravidelně pořádá výstavy a menší kulturní akce. Na adrese www.trigon-knihy.cz lze najít přehled vydaných knih i nabídku antikvariátu.
Nakladatelství UMPRUM
Nakladatelství UMPRUM započalo ediční činnost rokem 1996 a za dobu své existence vydalo množství původních i překladových knih z oblasti teorie a dějin umění a další vědecky hodnotnou literaturu – monografie, výpravné bilingvní publikace, katalogy k výstavám, retrospektivní katalogy či tiskoviny související s různorodými aktivitami školy, např. příručky o knižní vazbě a typografickém písmu, skripta o módě… V roce 2017 vznikla Edice Dizertace P.S. (Post Scriptum), jejímž smyslem je vydávat texty absolventů doktorských programů UMPRUM, a v roce 2018 Edice Katedra, jejímž prostřednictvím tak českým čtenářům zpřístupňujeme kritické a dnes již zásadní referenční teoretické texty o designu. Edice Staří mistři představuje výjimečné práce absolventů Ateliéru ilustrace a grafiky.
Nakladatelství VUTIUM
VUTIUM je akademickým nakladatelstvím Vysokého učení technického v Brně. Od svého založení v roce 1996 se zaměřuje na vydávání vysokoškolských učebnic a technické literatury, ale také na knihy o umění a architektuře. Publikace Nakladatelství VUTIUM byly v minulosti oceněny za vysokou odbornou úroveň i za kvalitu grafického zpracování.
Národní filmový archiv
Národní filmový archiv je jeden z klíčových domácích vydavatelů publikací filmovědného zaměření. Vydává knihy, české filmy (DVD/BD) a také časopis pro vědeckou reflexi kinematografie Iluminace.
PAF
PAF realizuje vlastní publikační řady od roku 2008. Mapuje a kontextualizuje projevy umění pohyblivého obrazu a vizuální kultury v rámci tuzemské tradice i v mezinárodním srovnání. Věnuje se především dosud nedostatečně reflektovaným oblastem a vychází z výzkumů kurátorského týmu PAFu. Edice PAF se soustředí na tři hlavní linie – tematické sborníky, monografie a autorské knihy a katalogy. Publikace jsou vydávány v češtině, angličtině nebo bilingválně.
Památník národního písemnictví
Po téměř 70 letech Památník národního písemnictví mění své sídlo a jméno. Ze Strahovského kláštera se stěhuje do bubenečské Petschkovy vily a už jako Muzeum literatury otevírá své archivy veřejnosti. Kromě stálé expozice ze svých sbírek archiválií, knih i výtvarných děl pozve návštěvníky na krátkodobé výstavy. První z nich jsou Nejkrásnější české knihy roku 2021, přehlídka vítězů soutěže o nejlepší knižní design, kterou spolupořádá už od roku 1965. Muzeum literatury se ve své publikační činnosti orientuje na odborné knihy z oblasti literatury a výtvarného umění, výstavní katalogy a reedice materiálů z vlastních sbírek.
Revolver Revue
Revolver Revue byla založena v Praze roku 1985 jako samizdat a od té doby kontinuálně vychází dodnes. Stejně jako svazky knižní Edice RR se zaměřuje především na nové, potlačované či neprobádané oblasti literatury, výtvarného umění, designu a dalších tvůrčích oborů ve vzájemných a také širších společenských souvislostech napříč generačními i teritoriálními hranicemi. Redakce RR vydává i příležitostné RR noviny, pořádá čtení, výstavy a konference, provozuje internetový Bubínek Revolveru. Řada publikací v RR vydaných získala ocenění, zatím naposledy v letošním ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy dva tituly v grafické úpravě Josefiny Karlíkové: 1. místo v kategorii katalog za noviny LITERATURA, vydané u příležitosti výstavy v DOXu, 2. místo v kategorii krásná literatura za Strašidelné Čechy Marka Vajchra a Otty von Graben zum Stein s ilustracemi Chrudoše Valouška.
Spolek českých bibliofilů
Spolek českých bibliofilů v Praze byl založen 30. března roku 1908 jako dobrovolná organizace sběratelů, příznivců a tvůrců krásných a vzácných knih a tisků se zvláštním zřetelem k umělecké grafice, výzdobě a vazbě knih, jakož i ke všem ostatním užitým uměním. Činnost SČB nebyla přerušena v celém více než stoletém trvání. Hlavní činnost Spolku je v současné době zaměřena na vydávání bibliofilských tisků, a to jednak ve formě prémií, které členové každoročně dostávají v rámci členského příspěvku, jednak ve formě subskripčních bibliofilií, vydávaných v nízkém nákladu (150–200 výtisků).
Studio Bubec
Řeporyjské umělecké Studio Bubec, které bylo založeno v roce 2000 sochařem Čestmírem Suškou, Janem Hřebejkem, Karlem Holasem, Martinem Velíškem a Ivo Bílým, se dlouhodobě věnuje umění ve veřejném prostoru, uměleckým rezidencím, bohatému výstavnímu programu i komunitním akcím a kreativním workshopům.
V prostoru studia je celoročně otevřena Galerie Bubec, v níž se během roku uskuteční až 10 výstav. Kurátorka Daniela Kramerová oslovuje jak autory dlouhodobě spojené s činností studia, tak nové talenty umělecké scény. Dvakrát ročně je pak výstavám věnována celá hala studia – během jarního Art Safari a podzimní přehlídky rezidentů Pic ’n’mix. Letos Studio Bubec uskutečnilo ve spolupráci s GHMP již šestý ročník Festivalu m3 / Umění v prostoru. Mimo uměleckou činnost se organizace věnuje kreativním kurzům pro děti a dospělé (Creative Bubec) a provozuje komunitní Zahradu Bubec a Divadlo Bubec.
Take Take Take
Malé nadšenecké knihkupectví a ještě menší nakladatelství, vydávající knihy různých žánrů.
Trafo Gallery
Trafo Gallery je pražská soukromá výstavní síň, který se zaměřuje na současné české umění malbu, sochu, videoart, fotku a intermediální instalace. Vydáváme šest reprezentativních publikací ročně ke každé uspořádané výstavě. Na dvojjazyčných knihách pracují přední čeští kurátoři a grafici, výsledkem naší spolupráce jsou originální a často retrospektivní dokumentace, tvorby samotných umělců. Máme za sebou 33 originálních titulů, které dále distribuujeme po knihkupectvích a galeriích, jako např. Michael Rittstein – Klokaní Tarzan, Jana Kaláb – Point of Space, Zbyněk Sedlecký – Rekvizitář nebo publikace Daniela Balabána – Podstata osobní identity.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze v českém i mezinárodním kontextu shromažďuje, zpracovává a uchovává minulost a současnost uměleckého řemesla, užitého umění a designu pro budoucnost. Věří ve spojení užitku s kvalitou a krásou, chce být inspirací, poučením i zážitkem.
Usilujeme o to, aby Uměleckoprůmyslové museum v Praze bylo místem pro inovativní vzdělávání, které zprostředkovává význam předmětů užitého umění a designu ve spojení s architekturou a výtvarnými disciplínami. Chceme přispívat k zlepšení kvality života a zachování kreativity ve stále více uniformní společnosti a vytvořit vstřícný prostor pro zapojení veřejnosti a pro diskuzi o kulturním prostředí, o světě, který nás obklopuje. Součástí tohoto prostoru jsou i knihy spjaté s našimi výstavami nebo sbírkami, které vydáváme buď ve spolupráci s renomovanými nakladatelstvími (KANT, Arbor vitae, Slovart) nebo jako samostatný nakladatel. Knihovna UPM je největší českou veřejně přístupnou knihovnou specializovanou na umění, architekturu a design.
Xao
Xao je galerie, knihkupectví a malé nakladatelství na Krymské ulici v Praze, o které se stará kolektiv absolventů Ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM.
Západočeská galerie v Plzni
Západočeská galerie v Plzni patří k nejvýznamnějším galerijním institucím v České republice. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu. Sbírkový fond v současnosti čítá přes 13.000 děl.
Zóna pro umění 8smička
Zóna pro umění 8smička nabízí v budově bývalé textilky v centru Humpolce výstavy moderního umění a stálou sbírku 7+1: Byt sběratele. Pod stejnojmenným nakladatelstvím vychází nejen katalogy k výstavám, ale také celkový soupis výtvarných prací Josefa Čapka Pracoval jsem mnoho. 8smička také kromě výstav a publikací nabízí kurzy umění i dějin umění, programy pro školy, workshopy, doprovodné programy pro celou rodinu a širokou veřejnost, filmové projekce, autorský herní modul pro rodiny s dětmi a mnoho dalšího. Součástí 8smičky je také kavárna Cafe 8smička a umělecky zaměřené knihkupectví Bookshop.
2focus on – kunst.kultur.verein (AT)
Themes and works based on photographic urban research form the heart of Martin Frey’s and Philipp Graf’s interests and the publications of 2focus on – kunst.kultur.verein.
Since 2009 they have been photographing the old shopfronts of traditional businesses in Vienna, which are vanishing in an irresistible process. They have now captured over 500 “shops with history” in their photographs, which document the changes of this urban transformation www.geschaeftemitgeschichte.at
The two of them have published six fine-art photobooks on this subject since 2017. They will be presenting the current volume 5 of Shops with History at the Art Book Fair in the Prague City Gallery at Troja Château.
In 2019 Philipp Graf published his photobook Wiener Postbriefkästen, which presents Vienna’s postboxes – hidden around the next street corner or between shopfronts and often coated with a layer of graffiti tags and stickers. Martin Frey’s publication Dialogue Budapest – Vienna is the result of an artistic and urban-research photo project on the display windows of small shops and businesses in the streets of Budapest.
acb ResearchLab (HU)
acb ResearchLab was established in 2015 within the framework of acb Gallery. Its activity focuses on research, filling a gap in the presentation and publication of Hungarian Neo-avant-garde and Post-avant-garde oeuvres, with regard to the context of current international discourses and interregional aspects. The core activities of the ResearchLab – besides the dissemination of the research results to Hungarian and international professional audiences – include the serial publication of monographic editions as well as the publication of scientific treatises summarising several years of research. ResearchLab is open to institutional and research cooperations within Hungary and abroad.
The research projects conducted by acb ResearchLab focus on the discovery and presentation of previously marginalized oeuvres and artistic phenomena, as well as the creation of a database of artists represented by acb Gallery.
acb ResearchLab, directed by Emese Kürti between 2015 and 2018, is currently operating under the leadership of Kata Balázs and Róna Kopeczky.
Christophe Daviet-Thery (AT)
Being a bookseller, is to chose and recommend. To assert one’s subjectivity, whilst excluding an exhaustive approach. Being a publisher, is to conceive the most accurate and meaningful form. Being a curator, is to confront, rethink content as a form. Three professions that share books and bookshelves.
If we are to consider art as a daily experience, it prompts us to question the notion of appropriation, which the book, as a medium, enables.
When it isn’t a collector’s item, a book is a familiar object, identifiable and of daily use, and whose economic format makes it readily available to a wider audience, and in a certain way democratic. To purchase a book is a cultural and political act. A book is a nomadic object, one that can be slipped in a pocket, taken along everywhere, as professor Kein in Elias Canetti’s Auto-da-fé who always had a book. One by one, they come to shape a library, a space for all possabilities and encounters, of which Jorge Luis Borges said: « I’ve always imagined paradise to be a kind of library ». A library arises from juxtaposition, not accumulation.
The book is apprehended in a transversal manner, by confronting it to different mediums, finding interest in its use to the context in which it appeared. These intersections give the bookseller’s profession a broader definition, ranging from curator of projects such as vis-à-vis or je déballe ma bibliothèque, to that of an editor when a book needs to be thought of as an exhibition space as for Allan Kaprow. Posters. With this constant redefining of the profession, comes the notion of complementarity, because similarly to the library, projects come about as additions symbolised by the &.
Onomatopee Projects (NL)
Onomatopee Projects (Eindhoven, The Netherlands) is a curating and editorially led public gallery and publisher that is particularly known for their self-initiated and transdisciplinary projects. Inspired by a DIY-attitude and a hunger for critical elevation, Onomatopee Projects discusses and mediates a habitual visual sanctuary of pop culture, power and other environments of visual consciousnesses alike. Onomatopee produces visual criticality and advocates progressive culture: all to inspire in-depth experiences and to provide critical nourishment for all of us. Each project uses exceptional cultural attention as a source of wonder and knowledge that identifies a current experience of visual culture. Onomatopee’s award-winning publications and experimental exhibitions are known for their technically smart, well-balanced designed lay-out and progressive editing. Assembling surprising teams of artists, designers, academic thinkers, creative writers, architects, exhibition designers, graphic designers and more; the publications’ curatorial formats challenge contemporary topics in unconventional ways.
Reflektor (AT)
Reflektor is a Vienna based platform for self-published photobooks and zines, and an international community of committed photographers and artists from different photographic genres.
Salon für Kunstbuch (AT)
The work of artist, curator and publisher Bernhard Cella addresses contemporary forms of visual art that transform models of production and distribution. In 2007 he established the Salon für Kunstbuch in Vienna, an ‘organisational undertaking as artwork’, which combines his theoretical and research activities, and his work as a publisher, with a series of temporary performative settings, exhibitions and discussion formats. At the same time, it allows him to investigate the economic and sculptural environment within which artist’s books are conceived, produced and distributed, an environment in which the activities of buying and selling are becoming elements of autonomous artistic practice. He built a full-scale model room – first in Mondscheingasse in Vienna (2007–2017) and later in Belvedere 21 (2011–2019) – in which a bookshop, archive, and location for exhibitions and discussions, are integrated into his own studio as a form of living, transitive network space. Cella’s complex conceptual approach not only investigates entrepreneurship in art and the artist’s changing role in society but also uses a collaborative process in tracing the close cooperation between artists, producers, publishers, curators and their bibliophile audience. Visitors to the salon become part of a dynamic organisational structure. The interaction between the publications, their relationship with the architecturally unique space created by Cella, and the audience’s opportunity to react and interpret, merge together in a common, constantly changing, transitive experiential space. The Salon für Kunstbuch currently consists of around 22,000 available titles covering all artistic disciplines, including painting, graphic art, photography, performance, concept art, architecture, sound, philosophy and artistic theory, and its combined role as a bookshop and as a place of exhibition, open debate and inspiration is unique in Europe.
Slovenská národná galéria (SK)
Slovenská národná galéria je verejnou inštitúciou, ktorá je súčasne múzeom umenia, kreatívnym ateliérom, ale aj nakladateľstvom. Práve pre tento široký záber sa v edičnej činnosti nezameriava iba na klasické výstupy k výstavám, ale hľadá i iné cesty, ako môže svojim návštevníkom sprostredkovať stretnutie s umením. Preto Slovenská národná galéria oslovuje renomovaných autorov, kurátorov i grafických dizajnérov, aby prinášala okrem hodnotného obsahu z dejín výtvarného umenia a kultúry aj kvalitný knižný dizajn. Aby to stretnutie s knihou bolo kompletným zážitkom – hodnotovým i estetickým. V edičnej ponuke sú okrem katalógov k výstavam i rozsiahle publikácie z oblasti výtvarného umenia, architektúry, fotografie či knihy pre detského čitateľa.
Spector Books (DE)
Spector’s publishing practice is settled squarely in the intersection of art, theory, and design. Based in Leipzig Germany, our publishing house explores the possibilities offered by an active exchange between all parties involved in the book production process: artists, authors, book designers, lithographers, printers and bookbinders. The book as medium is turned into a stage, a site of encounter for productive exchange. Finding innovative approaches to the medium today calls for a well considered interplay between the content, design, and materiality of a book.
Stolen Books (PT)
„To steal a book is an elegant offense“ is a proverb from unknown origin. Keeping this in mind, Stolen Books is not a database of stolen or missing books, but an independent publisher (based in Lisbon, Portugal) that steals (with the agreement of the authors) and publishes works whose absence constitutes an offense to the international book market. Working with established names alongside new and upcoming talents, Stolen Books reproduces copies of visual projects, purposely designed for the book format, in limited edition, numbered and signed by the authors. Thus, these publications aim to reduce the gap between the vision of the artists — who work at the boundaries between visual art, film, video, photography, design, advertising, music and writing — and that of the viewers.
So, if you haven’t paid for it, you’ve stolen it.
Valiz (NL)
Valiz is an independent international publisher on contemporary art, theory, critique, design and urban affairs. Our books offer critical reflection, interdisciplinary inspiration, and often establish a connection between cultural disciplines and socio-political questions. We publish these books out of our commitment to their content, to artistic and social issues and to the artists, designers and authors. Apart from publishing Valiz organizes lectures, debates and other cultural projects in which certain topics in contemporary art are explored.
ztscrpt (AT)
Since 2002 the artists Christian Egger, Christian Kosmas Mayer, Yves Mettler, Magda Tóthová and Alexander Wolff have been producing the magazine as an independent, international publication on contemporary art and theory. Each issue is printed in a different font and bears its name as the title.
Displaay
Displaay je česká písmolijna založená v roce 2016 a sídlící v Praze. Zaměřuje se na produkci písem, která chybí na trhu a jsou jedničná s nezaměnitelným charakterem, přesto však univerzálně použitelná. Písma vyvíjí a nabízí přes svůj online katalog, nebo tvoří písma na zakázku.
Eclectic Selections
Narratives about the other side.
A photographic collection of the instant snapshot of that life in the city, more than 10 years of documenting contemporary territories and culture run.
A collection of still lifes, surroundings and moments that define and redefine the visual character of the place – where avantgarde meets the underground.
Juliána Chomová
Juliána Chomová (*1988) dlouhodobě působí v Praze jako ilustrátor, lektor a člen sítotiskového studia Fatcat press. Je absolventkou Ateliéru ilustrace na pražské Umprum. Věnuje se autorské knize, kresbě a komiksu. Za svoje knihy získala několik ocenení. Aktuálne jí vyšla pod nakladatelstvím Lipnik rozsáhla grafická novela Spiritistky, knihu napsala Klára Vlasáková nebo Risografová bibliofílie, překlad Květů znechucení od Charlesa Baudelaira.
Kudla Werkstatt
Kudla Werkstatt je nezávislé risografické studio a vydavatelství, které je otevřenou platformou pro spolupráci s umělci z různých oblastí.
Důraz je kladen na kvalitu a celkové provedení díla. Pod hlavičkou Kudla Press bylo doposud vydáno více než 25 autorských publikací obsahujících převážně vizuální umění, ilustraci nebo komiks.
Marie Steinerová
SPACE POETRY.
Autorská poesie a recyklované texty na povrchu kapesních planet.
Autorka pokrývá kulovité objekty z různých materiálů /plast , sklo, dřevo/, útržky svých poetických textů a výstřižky z knih, vyřazených z knihoven a odmítnutých antikvariáty.
Je to hravá forma tvůrčí recyklace, evokující tvorbu Jiřího Koláře.
Tuto práci bude doprovázet prezentace autorčiny sbírky poesie s názvem Rosenbaum, vydané v nakladatelství Arbor Vitae v roce 1999 a dokumentace k výstavě Létající mysl zahradníka, která proběhla v letošním roce.
Mgr. art. Petra Štefanková FRSA (SK)
Slovenská umelkyňa Mgr. Art. Petra Štefanková, FRSA študovala grafický dizajn a televíznu a filmovú grafiku na VŠVU v Bratislave a VŠUP v Prahe a absolvovala študijný pobyt na Central Saint Martin’s, University of the Arts London. Pracovala na reklamných, časopiseckých, animačných a knižných projektoch pre klientov ako University of Udine, Lynda.com, Microsoft Games Studios, Orange, The Guardian, The Economist, Popular Mechanics, Dialogue Review a Future Music. Spolupracovala s VooDooDog Animation v Londýne na animovaných titulkoch k hollywoodskemu filmu Kúzelná opatrovateľka 2. Petra je autorka, dizajnérka a ilustrátorka kníh Moje malé more, Neberte mi sny, Čmáranica a Machuľa a víťazka mnohých ocenení, medzi nimi Channel4’s 4Talent Award 2007, Ceny ministerky kultúry SR 2019 a doživotná členka Kráľovskej spoločnosti umení v Londýne.
Najekni
Nakladatelství jedné knihy – Najekni představuje autorskou knihu Bohdana Heblíka, který účtuje s kariérou grafického designéra v oblasti filmového plakátu. Divadelní hrou složenou z rozhovorů s lidmi filmového průmyslu a unikátní vizuální esejí problematizuje tvarosloví české filmové plakátové produkce mezi lety 1993–2021. Nejtučnější prvky plakátu, obličeje a tituly filmů, redukuje na základní geometrické tvary. Můžete tak spatřit kompozice, na které se lze dívat jako na grafické matrice – drátový model – plakátové behind the scenes – protojazyk českého filmového plakátu; a spekulovat o tom, jestli médium filmového plakátu není náhodou už po smrti.
Štěpán Adámek
Nakladatel Štěpán Adámek vydává ziny a publikace o módě a sportu z Prahy.
Teapot
Nakladatelství Teapot bylo založeno v roce 1990 Vladimírem Benešem pod názvem Bonaventura, nový název nese od roku 2013, kdy jej převzali společníci Rudolf Leška, Lukáš Novosad a Martin Nedvěd. Pokračuje v práci, kterou od roku 1967 formovala činnost Komorního sdružení pro hudbu, poezii a výtvarné umění Lyra Pragensis. Kniha v pojetí Teapotu je chápaná jako umělecký artefakt – harmonický součin a soulad všech řemesel a umění, jež se na její výrobě podílejí. Konceptuální propojení textu s ilustrací je rozvíjeno autorskými písmy, papíry, kvalitní typografií a ruční vazbou. Každý výtisk bibliofilie je v Teapotu originálem – je nejenom ručně vyroben, ale doprovozen originálem výtvarných děl významných českých umělců (Suchý, Tóth, Nikl, Skála, Slíva, Hradilková, Švankmajer), případně mladých výtvarníků s výrazným rukopisem (Havlová).
Profilovou řadou nakladatelství Teapot je edice Bonaventura, menší řadu tvoří edice Teacup. Vyznamenáním kvality nakladatelství je fakt, že každá kniha vydaná od roku 2014 se dočkala ocenění v různých odborných soutěžích (Fedrigoni Top Award, Nejkrásnější česká kniha roku).
Tomáš Motal
Narozen roku 1987 v Olomouci. Vystudovaný umělecký řezbář na Střední škole řezbářské v Tovačově. Absolvent Ateliéru malby Fakulty umění v Ostravě. Paranoidní schizofrenik s řídkými vlasy, zanedbaným chrupem a nadváhou. Se sklonem k návykovým látkám, náchylný k emocionálním výkyvům, se silnou sociální fóbií a smyslem pro nespolečenský humor. Hudebník, textař a frontman kapely Schwarzprior (album IDDQD 2014), DBKL: BADMAN FACE feat Tomáš Motal 2021. příležitostný herec (Vienna Calling 2018, Morava, krásná zem 3: Genesis 2019) a komiksový tvůrce (Komiksová Kytice 2016, Hrdelní zločiny Tišnova a okolí 2017, Midnigt in Prague-2018 VISION Magazine China, TRAUM sezóna1-2019, TRAUM: Zázraky se dějí na den z nebe sestoupení-2021, TRAUM: Tyráž 2022). Jeho výtvarným prostředkem je komiks a z komiksové estetiky vycházející kresby a ilustrace. Tvorbu charakterizuje spletitý myšlenkový narativ, ponurá a mysteriózní atmosféra, černý humor, ironie, špína a industrial. Posedlost bizarností lidského pokolení, brakovým pojetím, ironií, body hororem a white trash estetikou. Hrdiny jsou ztroskotanci, zbloudilé charaktery bez perspektivy.
Uutěrky
Uutěrky jsou malá grafická dílna sídlící v podhůří Beskyd. Její zakladatelé Martin a Pavla si ji zařídili svépomocí a dílna se tak stala výchozím bodem pro jejich společnou tvorbu. V dílně vznikají nízkonákladové publikace, skládačky, potisky na trička, naučné tabule, plakáty i grafiky. Rádi také spolupracují se spřátelenými kulturními organizacemi, umělci či jinými institucemi, se kterými nachází společnou řeč a ladění na podobnou vlnu. Je pro ně podstatné i zapojování se do lokálního dění v Návsí a okolí.
VERUM PHOTO
Spolek VERUM PHOTO je fotografické společenství jehož členy spojuje vnitřní potřeba vyprávět příběhy prostřednictvím živé, převážně černobílé fotografie. Jako oficiální spolek zapsaný funguje od února 2020, kořeny vzniku však sahají až ke konci roku 2015, kdy si s myšlenkou spojit podobně zaměřené jedince začal pohrávat duchovní otec seskupení Kevin V. Ton. Postupně během několika let se kolem myšlenky protočilo několik dalších fotografů, až uskupení vykrystalizovalo do současné podoby. V současnosti tvoří VERUM PHOTO Kevin V. Ton, Tom Řechtáček, Tadeáš Plachý, Petr Machan, Martin Bouzek a Chirill Cerepenco. Členové pracují jak na svých, tak na společných projektech. Výstava jednoho ze společných projektů ON THE ROAD byla k vidění v několika reprízách. K dnešnímu dni vydalo VERUM PHOTO v limitovaném nákladu 11 fotografických zinů. Od listopadu 2019 vychází na webových stránkách verumphoto.cz pravidelné pondělní foto eseje. Kniha PHOTO ESSAYS je nejen souborem autorských výběrů sedmnácti fotografických esejů z našich krajin i ze světa, ale i dalším milníkem spolku.
XRXMAG
Xrxpraess je nezávislé a defacto neexistující vydavatelství postupně se utvořivší kolem komiksového časopisu XRXMAG. Kromě dvanácti čísel černobílého undergroundového počteníčka máme na stánku i množství zinů, grafik a dalších tiskovin především zpod rukou hlavních dvou aktérů, Tomáše Staňka a Josefa Sedláka, známých také jako OBRAS AKROBAD.
Zita Oberwalder (AT)
Zita Oberwalder is an Austrian artist, professional photographer, and author. Her focus is on conceptual fine art, travel and architectural photography. She is best known for her analog black-and-white photography with medium and large format cameras, as well as conceptual “photo essays” that often conclude her exhibitions. Oberwalder lives and works in Graz, Austria.
OPEN CALL – GHMP Art Book Fair 2022