Harmonogram doprovodných programů na GHMP Art Book Fair
Srdečně vás zveme na doprovodný program v rámci prvního ročníku veletrhu Art Book Fair, který pořádá GHMP 13.–14. listopadu v zámku Troja
Důležité upozornění:
S ohledem na bezpečí všech návštěvníků je vstup do Zámku Troja podmíněn prokázáním splnění platných podmínek ONT (ukončené očkování, prodělání nemoci, negativní test). Po předložení potvrzení návštěvníci obdrží papírový náramek. Návštěvníci jsou povinni mít ve vnitřních prostorách zakryté dýchací cesty, a to respirátorem typu FFP2 či vyššího a dodržovat rozestup 1,5 metru. Bližší informace naleznete zde.
Harmonogram doprovodného programu v přednáškové místnosti ve 2. patře
sobota 13. listopadu
10.30–10.40
Zahájení prvního ročníku GHMP Art Book Fair s ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou
10.40–11.30
Qartal se představuje — GHMP
Společná prohlídka galerijního čtvrtletníku a autorské čtení jednoho z přispěvatelů, Petra Borkovce. Uvádějí šéfredaktor časopisu Pavel Klusák a vedoucí oddělení komunikace, programů a ediční činnosti GHMP Michaela Vrchotová.11.30–12.30
GHMP — uvedení bedekru Domu U Kamenného zvonu
Nový průvodce historií i architekturou Domu U Kamenného zvonu, který vydává Galerie hlavního města Prahy již jako třetí publikaci o historických budovách, v nichž má své významné výstavní prostory a o které svědomitě pečuje, osobně představí autoři jednotlivých kapitol.
O stavebně historickém průzkumu městského paláce na Staroměstském náměstí bude hovořit Tadeáš Kadlec, s kapitolou o malířské výzdobě vás seznámí Petr Skalický. K sochařským detailům městského paláce napsala text editorka bedekru Marie Foltýnová, která spolu s Vladimírem Plichtou také připravila druhou část průvodce – obrazový katalog s bohatou fotografickou dokumentací Martina Micky a podrobnými komentáři k jednotlivým místnostem.
12.30–13.00
Galerie Havelka — prezentace vydavatelské činnosti galerie, autorské čtení
12.30 – básnická sbírka Tomáše Pavlíka Cesta od Eurydiké, ilustrace Josef Duchan, čte František Kreuzmann12.45 – LUCK FUCK: společná kniha malíře Romana Franty a kurátora Radka Wohlmutha k výstavě STORY
13.00–13.30
Jiri Svestka Gallery
Katarína Poliačiková představí svou publikaci Soft Boiled vydanou ve spolupráci s Jiri Svestka Gallery. Jde o její druhou autorskou knihu po minulém titulu Skipping school, learning the fire of things.
Katarína Poliačiková je výtvarná umělkyně a spisovatelka. Soft Boiled je sbírka 53 osobních příběhů doplněná autorčinými fotografiemi. Kniha začala jako projekt ve formě newsletteru a shrnuje texty shromážděné za první rok. Soft Boiled je o jemných věcech, myšlenkách a pocitech, které jsou v našem uspěchaném světě často přehlíženy nebo zavrhovány. Téma se vždy mění, ale to, co zůstane, je hlubší propojení, zvědavost a intimita.
13.30–13.45
Artefactum — nakladatelství Ústavu dějin umění AV ČR
Představení publikace Renesanční a barokní zámek v českých zemích
Václav Mencl (1905–1978) byl jedním z nejvýznamnějších československých historiků umění a architektury v uplynulém století. Slovem „československý” je i míněno, že začátek jeho kariéry je spojen s působením na Slovensku (1930–1939), kde již i vyšly jeho první práce. Po válce působil převážně v organizacích památkové péče a ve svých pracích se věnoval převážně období středověku. Jeho monumentální práce o vývoji světové architektury za jeho života zůstala v rukopise. Také relativně stručný rukopis, věnovaný typologii evropské zámecké architektury renesance a baroka, vychází teprve dnes.
14.00–15.00
ART ANTIQUES
Časopis s téměř dvacetiletou tradicí, ojediněle kombinující uměleckou současnost s dějinami umění, design s řemeslem a starožitnosti s architekturou.
V každém vydání časopisu čtenáři najdou obsáhlé téma, rozhovory s odborníky a portfolia umělců, recenze výstav, přehled o trhu s uměním, ale i výstavní či knižní tipy.
V rámci doprovodného programu představí šéfredaktor Tomáš Klička jubilejní 200. vydání časopisu a redaktor Lukáš Pilka tematický článek čísla.
15.30–16.30
GHMP — Příběhy motolské skládky / Hvězda – Umění pro město
Galerie hlavního města Prahy realizuje program Umění pro město, kterým Praha podporuje současné umění ve veřejném prostoru. V rámci tohoto programu se část nazvaná CirculUM, ve spolupráci s transdisciplinární platformou Neolokator.cz, zaměřila v roce 2020 na návrhy dočasných uměleckých intervencí pro vybrané lokality na periferii Prahy.
Základním tématem bylo tvůrčí uchopení vymezené lokality, která není ani městem, ani volnou krajinou, a to v kontextu jejích urbanistických, environmentálních, kulturních a sociálních vazeb. Představíme právě vydané autorské publikace, které jsou výsledky dvou umělecko-výzkumných projektů na motolské skládce – unikátní leporelo s příběhy architektky Idy Chuchlíkové s ilustracemi architekta Andrei Gamby a poeticko-obrazový skicář umělce, sochaře a performera Martina Zeta. Můžete se těšit na osobní setkání s oběma autory a na jejich zážitky z výzkumných pobytů na téměř nedostupné periferii města.
16.30–17.15
ArtMap — představení publikace Zvuky / Kódy / Obrazy
Kolektivní monografie Zvuky / Kódy / Obrazy mapuje pomezí mezi obrazem a zvukem, zejména pak oblasti, kde se setkávají výtvarné umění a hudba.
Uměleckohistorická část sleduje obraz a zvuk v českém a československém výtvarném umění nebo také barevné slyšení z hlediska hudební teorie. Další texty se věnují českým ozvukům hnutí Fluxus, nekodifikovaným modelům hudební notace, grafickým partiturám v tvorbě československých hudebníků a výtvarných umělců, materializaci hudby, vztahům zvuku a čísel a tématu akustické ekologie.
Druhá část představuje výběr děl několika desítek českých, slovenských i zahraničních autorů, kteří od začátku 20. století do současnosti v místním kontextu experimentovali se zvukem, sonifikací obrazu nebo vizualizací zvuku: autorů grafických partitur, abstraktních obrazů, znějících či rezonujících objektů, instalací i děl využívajících digitální média.
17.15–18.00
Nakladatelství VUTIUM — FaVU VUT
Malíři Milan Houser a Luděk Rathouský představí své nové monografie z produkce Nakladatelství VUTIUM. Jana Kořínková pak knihu Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy vydanou ve spolupráci FaVU VUT a Muzea města Brna.
Anotace vystoupeníKateřina Štroblová – Václav Magid (eds.), Luděk Rathouský. Exit, VUTIUM: Brno 2021.
Bohatě ilustrovaná monografie malíře, pedagoga FaVU VUT a člena umělecké skupiny Rafani Luďka Rathouského vychází v grafické úpravě Ondřeje Homoly a obsahuje texty Václava Magida, Kaliopi Chamonikolasové, Kateřiny Štroblové a Luďka Rathouského. O knize promluví Luděk Rathouský.Marika Kupková (ed.), Milan Houser. Příběh laku, VUTIUM: Brno 2020.
Obrazová publikace dokumentující tvůrčí postupy uplatněné v tvorbě malíře a pedagoga FaVU VUT Milana Housera s texty Tomáše Pospiszyla, Filipa Suchomela. Za grafickou úpravu knihy byli v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2020 oceněni Adam Macháček a Marika Kupková. Knihu představí Milan Houser.Dagmar Černoušková – Jindřich Chatrný – Jana Kořínková (eds.), Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy, MuMB a FaVU VUT: Brno 2020.
Rozsáhlá dvojjazyčná monografie věnovaná aktuálním poznatkům o tvorbě světoznámého architekta Adolfa Loose pro jeho rodné město Brno a okolí vyšla k příležitosti 150 let od jeho narození. Publikace vyšla v koedici FaVU VUT a Muzea města Brna. Knihu představí spoluautorka Jana Kořínková.
18.00–18.45
Galerie Rudolfinum — představení nového cyklu Fragmenty
Spoluautorky projektu Galerie Rudolfinum Fragmenty, Eva Drexlerová a Anna Luňáková představí jeho nový cyklus, který se připravuje v rámci chystané výstavy Not Without Joy / Nikoli bez radosti. Veřejnosti bude otevřený koncem listopadu v Artparku Galerie Rudolfinum.neděle 14. listopadu
11.15–12.00
Bibliomanie — Meander
Přednáška na téma sběratelství knih.
Jistě to znáte. Pamatujete si nějakou knihu z dětství, ale v knihovně u rodičů už ji nemůžete najít. Pátráte proto v antikvariátech a na internetových bazarech, abyste ji našli a navodili si onen vzácný pocit nostalgie. K vašemu překvapení cena knížky, do které jste s chutí kreslili jako dítě pastelkami, ba dokonce z ní vystřihli nějakou pěknou ilustraci, je nyní několik tisíc, přestože tiráž uvádí 12,- Kčs. Ale nikde není k mání. Přitom vyšla ve vysokém nákladu a dříve ji měl doma téměř každý. Po čtvrt století je z ní sběratelská rarita…
Představení některých dnes již vzácných titulů české dětské knihy.
Připravilo nakladatelství Meander ve spolupráci s Emmou Hanzlíkovou.
12.00–13.00 ZRUŠENO!
PageFive — představení připravovaného titulu ARCHITEKTURA 489 a prezentace veletrhu knižních publikací PHASE BOOK
Publikaci ARCHITEKTURA 489 tvoří soubor ilustrací Jana Šrámka tematizující významné stavby československé architektury z období let 1948–1989. Dále proběhne prezentace veletrhu alternativních knižních publikací Prague Art book & Zine Fair PhaseBook.
13.30–14.30
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Móda v modré – Tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu
Knihu představí její autorka Markéta Vinglerová, která je zároveň kurátorkou stejnojmenné výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze přístupné od 25. listopadu. Přesvědčí vás, že modrotisk nepatří minulosti – je to stále živá technologie využívaná v současné módě a umění Východu i Západu. Představí dvě odlišné kultury, českou a japonskou, a jejich klasické přístupy k modrotisku i tendence v současném umění a módě.
14.30–15.30
Nakladatelství Karolinum – Bohumil Kubišta a Evropa
Autorka a hlavní editorka Marie Rakušanová představí knihu Bohumil Kubišta a Evropa, nominovanou na cenu Magnesia Litera. Kniha nabízí nové zhodnocení díla významného českého moderního umělce Bohumila Kubišty, a to způsobem, který přesahuje tradiční formát uměleckohistorické monografie.
Jeho tvorbu sleduje prostřednictvím rozkrývání složitých uměleckých, kulturních a historických vztahů v rámci Evropy počátku 20. století. Nejen Kubišta, ale také další středoevropští umělci zprvu balancovali mezi obdivem k modernistickému universalismu uměleckých směrů pařížského centra a snahou nalézt alternativní moderní výraz, vyrůstající z lokální umělecké a intelektuální tradice. Kubištovo zarputilé úsilí iniciovat vznik silné, nadčasové a svébytné moderní kultury však naráželo na nepochopení domácího publika, které vygradovalo vzájemnými konflikty dravě se prosazujících frakcí pražského modernismu a definitivně se roztříštilo v chaosu první světové války. Monografie zároveň krok za krokem sleduje Kubištův pohyb po pařížských bulvárech a kavárnách či městech jako Florencie a Pula, kde se v hodnosti setníka účastnil první světové války. Využívá kartografických postupů, aby přesně zaznamenala přesuny jeho děl mezi středoevropskými centry i regionálními kulturními středisky. V Kubištově síti kontaktů totiž nefigurují jen významní evropští umělci a spolky, ale také slavná umělecká díla, která autonomně vstupují do stále nových situací a nerespektují antropocentrickou perspektivu tradičních dějin umění.Marie Rakušanová působí jako docentka Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 2002–2009 pracovala jako kurátorka sbírky malby v Galerii hlavního města Prahy. Zabývá se moderním uměním a metodologií dějin umění. Publikovala řadu odborných článků a knih, často při příležitosti výstav, které autorsky připravila nejen pro Galerii hlavního města Prahy, ale také pro další galerijní instituce. Zapojila se do řady mezinárodních výzkumných projektů, díky kterým publikovala v zahraničích odborných knihách a časopisech studie, zasazující české umění do kontextu světové moderny a avantgardy.
16.15–16.30 ZRUŠENO!
Berlínskej model – představení magazínu RAJON
Berlínskej Model – RAJON Umění nejen ve vaší čtvrti / Art in Your Neighbourhood and Beyond
Berlínskej Model je nezávislá galerie z pražských Holešovic, která pravidelně vydává umělecky zaměřený velkoformátový časopis RAJON.
„Představíme, jak magazín vzniká, kdo se na něm podílí, a napovíme, kde ho můžete sehnat. Podělíme se o zkušenosti s výrobou i distribucí.“ RAJON #6 byl vybrán kurátorem Oscarem Sanguelo do prestižní výstavy uměleckých publikací a letos byl vystaven v Center of Book Arts v New Yorku.
16.30–17.30
Západočeská galerie v Plzni
Petr Jindra – Michaela Ottová (eds.): Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh.
Západočeská galerie v Plzni – Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy, 2020
Představení publikace a beseda s autory Michaelou Ottovou a Petrem Jindrou
Editoři knihy a autoři stejnojmenné výstavy, jež proběhla v Západočeské galerii v Plzni v termínu 27. 11. 2020 – 6. 6. 2021, Michaela Ottová a Petr Jindra, představí publikaci, která je zároveň katalogem k ní. Rozsáhlá publikace, na níž se podílelo více než dvacet předních badatelů, se odborně zaměřuje na fenomén krásného slohu, přičemž centrem zájmu je socha Plzeňské madony. Jeden z nejstarších a nejčistších prototypů tzv. krásných madon, jehož původ v parléřovské svatovítské huti je nepochybný. Od svého osazení až po současnost setrvala plastika na svém původním místě v chóru katedrály sv. Bartoloměje v Plzni a v rámci generální obnovy interiéru katedrály byla restaurována. Tato skutečnost spolu s příležitostí k detailnímu zkoumání sochy (poprvé od druhé světové války) umožnila, aby toto dílo plnilo v badatelském záměru určitou exemplární úlohu, jež přispěla k bližší kontextualizaci fenoménu krásného slohu a k novému pohledu na jeho problematiku z hlediska tvůrčího formování, ikonografie, funkce, objednavatelského kontextu i sakrálního a liturgického rámce děl krásného slohu. V druhé části publikace je pak monograficky sledován v širokém spektru materiálu vývoj lokálního kultu Plzeňské madony od počátku novověku do poloviny 20. století.Editoři uvítají otevřenou besedu nad knihou i okolnostmi jejího vzniku.
17.30–18.45
Muzeum města Prahy
Představení publikace Praha 1580–1680, místo konfesijních střetů editorkami Pavlou Státníkovou a Olgou Fejtovou. Ty pohovoří také o dalších projektech spojených s tématem Bílé Hory.
Součástí představení knihy bude i její křest za přítomnosti autorů publikace, kterých je 20, a samozřejmě kmotrů.
Pavla Státníková – Olga Fejtová a kolektiv
Praha 1580–1680, místo konfesijních střetůPublikace vznikla jako součást projektu Muzea hlavního města Prahy, připravovaného za odborné spolupráce Archivu hlavního města Prahy a předních odborníků na dané téma, k čtyřstému výročí bitvy na Bílé hoře (8. 11. 1620) a popravy sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí (21. 6. 1621). Oba mezníky – bitva i exekuce, jako centrální body celého projektu – symbolizují významný předěl nábožensko-politického vývoje Českých zemí a jejich hlavního města. Publikace nás provede nejprve předbělohorskou a myšlenkově relativně svobodnou Prahou konce 16. a počátku 17. století, dramatickými událostmi let 1620–1621, nejistými a krutými roky třicetileté války a prvními poválečnými desetiletími v rekonstruované a rekatolizované zemi. Pražská města představuje nejen jako scénu dějinných událostí, které ovlivnily politický vývoj Evropy, ale zejména jako důležitého aktivního činitele tohoto vývoje.
Zuzana Vojtíšková – Olga Fejtová
Dvě duhy nad popravištěm. Osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorskéOsudy rodiny Kutnaurových, spojené se Šimonem Sušickým a Janem Kutnaurem ze Sonnenštejna, dvěma měšťany popravenými při staroměstské exekuci 21. 6. 1621, jsou symbolickým zobrazením toho, co prožívaly desítky dalších lidí v nelehké době 17. století. Kniha zpracovává nejen obecně známá fakta. Vychází také z listin a obrazových dokladů, které v archivech objevila a dohledala historička a archivářka Olga Fejtová. Na základě těchto dokumentů začala skládat konkrétní osudy a vyprávěla je dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové. Kniha tedy vznikla ve vzájemném dialogu odborného a laického pohledu, aby tak přiblížila životy konkrétních lidí v neklidné době bělohorské širokému spektru čtenářů.
Webová výstava Praha 1580–1680, místo konfesijních střetů
Webová výstava vznikla v nelehké době jako alternativa připravované tradiční výstavy. Provází nejprve předbělohorskou a myšlenkově relativně svobodnou Prahou konce 16. a počátku 17. století, dramatickými událostmi let 1620–1621, nejistými a krutými roky třicetileté války a prvními poválečnými desetiletími v rekonstruované a rekatolizované zemi. Pražská města představuje nejen jako scénu dějinných událostí, které ovlivnily politický vývoj Evropy, ale zejména jako důležitého aktivního činitele tohoto vývoje. Webová forma umožňuje podrobnější vhled na některé dobové dokumenty, které jsou pro lepší srozumitelnost pro běžného návštěvníka přepsané a náležitě okomentované.
Harmonogram prohlídek zámkem Troja
sobota 13. listopadu
13.00–14.00
komentovaná prohlídka Zámku Troja s Martinem Krummholzem
Okolnosti výstavby Zámku Troja – klenotu evropského baroka. Osobnost jeho stavebníka, hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka.
Architektonický koncept a sochařská výzdoba v evropském kontextu – na to vše bude prohlídka autora bedekru Zámek Troja zaměřena.
14.30–15.30
komentovaná prohlídka nástěnných maleb Zámku Troja s Martinem Mádlem
Interiéry v přízemí a prvním patře Zámku Troja jsou bohatě zdobeny nástěnnými malbami z 80. a 90. let 17. století. K jejich provedení hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka přizval několik umělců ze Švýcarska, Boloně, Tridentska, Nizozemí a dalších míst.
Malby jsou pozoruhodné pestrostí a bohatým alegorickým programem. Náměty i kompozice maleb se zčásti opírají o grafické předlohy, které reprodukují výzdobu významných římských, florentských a pařížských paláců. Výzdoba zámku vrcholí malbami Abrahama Godyna na klenbě a stěnách velkého sálu, které oslavují katolickou církev a habsburské panovníky. Během prohlídky se zájemci seznámí s autorstvím maleb v apartmánech, galeriích, kapli a velkém sálu, s jejich předlohami a významem vyobrazených alegorií.
neděle 14. listopadu
16.00–17.00
Dívat se pohybem, Dancing Museums
Prohlídkou provede tanečnice Tereza Ondrová.
Workshop Dívat se pohybem vznikl v rámci mezinárodního výzkumného projektu DANCING MUSEUMS – The democracy of beings (2018 – 2021), jehož je umělkyně Tereza Ondrová společně s Tanec Praha a GHMP součástí. Projekt je realizován v rámci podpory evropského programu Creative Europe.
Harmonogram výtvarných workshopů v Eko-ateliéru v oranžérii
Po celou dobu konání knižního veletrhu bude probíhat v Eko-ateliéru GHMP v oranžérii Zámku Troja výtvarný workshop nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro veřejnost. Návštěvníci si budou moci vytvořit vlastní experimentální knihu (knihu-objekt), tzn. jakkoliv nápaditě výtvarně zpracovat vybranou knihu jako originální umělecký artefakt (např. 3D objekt, koláž, asambláž). K tomuto účelu zde budou k dispozici vyřazené a poškozené knihy i nejrůznější přírodní materiály ze zahrady, které mohou návštěvníci do svého díla zapojit. Další možností bude navrhování knižních obálek (formou kresby, koláže, fotomontáže atd. s využitím fotografií, reprodukcí i písmových šablon, fontů a textů z propagačních materiálů). Součástí workshopu bude i kolektivní dílo „in progress“, v rámci něhož budeme postupně zaplňovat obří leporelo písmeny, čísly, kódy, symboly, slovy, větami, fragmenty textů a citáty mj. s využitím vystříhaných písmen různých barev a velikostí, připravených studenty grafického designu ze střední umělecké školy v rámci praxe v GHMP.
sobota 13. listopadu
10.00–12.00
Jak se dělá výstava? — Museum Kampa
Věděli jste, že se v muzeu každou chvíli posunují zdi? A že mění barvu? Přijďte poodhalit tajemství muzejního provozu a vyzkoušet si, co to znamená mít jej na starost. Naplánujete si vlastní výstavu a staňte se jejím kurátorem, architektem a grafikem v jedné osobě. Workshop bude realizován lektorkami z Musea Kampa pod vedením Elišky Pýchové.13.00–16.00
Ilustrárna — Galerie moderního umění v Hradci Králové
Workshop s názvem Ilustrárna pracuje se slovem jako základním vstupním prvkem pro tvorbu ilustrace výtvarnou technikou koláže. Z hromady si návštěvník vybere jedno či několik slov. Na základě asociace, nápadu, dojmu či zážitku spojeného se slovem se vyjádří obrazem-ilustrací. Workshop bude realizován edukátorkami z Galerie moderního umění v Hradci Králové pod vedením Patricie Kaválkové.neděle 14. listopadu
10.00–13.00
Alef, bet, teď! — Xao
Povídání, kreslení, opisování a obtiskávání nad knížkou Alef, bet, teď! o hebrejské abecedě pod vedením ilustrátorky Lucie Lučanské a hebraistky Alžběty Glancové. Přijďte si zakreslit, zalepit, zatisknout a vyrobit si hebrejské jmenovky. Komu se nechce kreslit, může si prohlížet písmena, naučit se básničku nebo se naučit pár základních užitečných hebrejských slovíček. Knížku Alef, bet, teď! vydalo nakladatelství XAO.13.00–15.00
Venušiny lásky (workshop), ARTPARK — Galerie Rudolfinum
V tomto workshopu se budeme inspirovat dílem Observatory 01 Pavla Mrkuse, které bylo možné shlédnout v rámci výstavy Mezipaměť v Galerii Rudolfinum, a vyrobíme si lampion, na němž zkusíme některé aspekty Venušina mytologického příběhu zachytit. Výsledkem bude svítilna, která nám každý večer do ztemnělého pokojíku přinese něco z nebeské oblohy a jejích příběhů.15.00–18.00
Autorská kniha — GHMP pro seniory
Výtvarný workshop bude oslavou umělecké knihy. Před výtvarnou prací budou mít účastníci možnost samostatně se seznámit s výstavními prostory v Zámku Troja, kde se bude konat knižní veletrh a kde se prostřednictvím jednotlivých stánků a prezentací seznámí s různými podobami knižní tvorby. Následně se přesunou do zázemí Eko-ateliéru v oranžérii Zámku Troja, kde proběhne interaktivní výtvarný workshop zaměřený na tvorbu vlastní autorské knihy. Vyzkoušíme si tradiční knihařskou technologii, jako je základní šitá vazba. Budeme pracovat s polotuhou vazbou nebo experimentovat s tvarem knihy.sobota a neděle (13. a 14. listopadu)
10.00–19.00
Kniha – objekt a obří leporelo — GHMP
Návštěvníci si budou moci vytvořit vlastní experimentální knihu, tzn. jakkoliv nápaditě výtvarně zpracovat vybranou knihu jako originální umělecký artefakt. Další možností bude navrhování knižních obálek. Součástí workshopu bude i kolektivní dílo „in progress“, v rámci něhož budeme postupně zaplňovat obří leporelo písmeny, čísly, kódy, symboly, slovy, větami, fragmenty textů a citáty mj. s využitím vystříhaných písmen různých barev a velikostí, připravených studenty grafického designu ze střední umělecké školy v rámci praxe v GHMP.
Po dobu konání veletrhu bude v suterénu zámku volně přístupná výstava Kamenné poklady pražských zahrad.