Konference: Komu slouží veřejný prostor?
Termín a čas
15. 11. 2024, 14–18 h
UMPRUM, budova Technologického centra
Mikulandská 134/5
110 00 Praha 1
zdarma
Rezervace na portálu GoOut
Vstup bez rezervace volný do naplnění kapacity sálu. Kapacita 140 míst.
Konference pořádaná Galerií hlavního města Prahy k příležitosti oslav 35. výročí sametové revoluce bude věnována veřejnému prostoru jakožto indikátoru stavu demokracie. Pozornost zaměříme na mechanismy, jimiž se v umění, ale i v městském prostředí, které jej obklopuje, zhmotňují sdílené hodnoty. Za účasti zástupců a zástupkyň městských institucí, soukromého sektoru i odborné veřejnosti otevřeme také otázky rovnováhy mezi zájmy, které zastupují, a budeme zkoumat možnosti, jak tuto oblast spravedlivě spravovat.
Program je rozdělen do tří částí: za blokem úvodních příspěvků přednesených osobnostmi, které se na tvorbě veřejného prostoru profesně podílejí, následují dvě panelové debaty. O potenciálu performativních společenských rituálů, při připomínání historických událostí, konkrétně oslav sametové revoluce, promluví filozof a proděkan Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Martin Pehal. Vincent de Boer, kurátor městské kanceláře pro umění ve veřejném prostoru v Haagu (Stroom Den Haag), představí několikaletý participační proces vytváření Památníku otroctví. O společenském významu transparentní správy a legislativních procesů otevřených účasti veřejnosti promluví bývalý generální ředitel Inštitútu kultúrnej politiky a tajemník Ministerstva kultúry Slovenské republiky Matúš Bieščad.
První z panelových debat se pokusí zhodnotit vývoj veřejného prostoru posledních tří dekád a nabídne vhled do proměny hodnot, jež byly ve zpětném pohledu během daného období ve veřejném prostoru prezentovány. Druhá diskuze se zaměří na popis a relevanci nástrojů, pomocí nichž je prostředí města spravováno v současnosti a pokusí se nastínit možnosti, které zůstávají nevyužity.
Cílem konference je prozkoumat širší kontext a veřejné funkce uměleckých děl ve veřejném prostoru, ale také estetické, sociální a kulturní aspekty jejich existence. Pořad bude zakončen debatou všech zúčastněných s publikem.
Program konference
14.00–15.10, blok č. 1
Moderující: Jitka Hlaváčková a Martin Netočný (kurátoři GHMP)
Úvodní slova: Jiří Pospíšil (radní pro kulturu MHMP), Magdalena Juříková (ředitelka GHMP), Jindřich Vybíral (rektor UMPRUM)
Prezentace:
Matúš Bieščad (nezávislý kulturní analytik, bývalý ředitel Inštitútu kultúrnej politiky a tajemník Ministerstva kultury SK)
Vincent de Boer (kurátor Stroom Den Haag)
Martin Pehal (filozof a proděkan FF UK)
Přestávka, občerstvení
15.20–16.30, blok č. 2
Sdílené hodnoty v urbanistické praxi a umění ve veřejném prostoru
Moderátorka: Alžběta Medková
Mluvčí: Milena Bartlová (historička umění, UMPRUM)
Mária Topolčanská ( urbanistika, teoretička architektury, AVU)
Přestávka, občerstvení
16.30–17.40, blok č. 3
Jaké nástroje správy veřejného prostoru využíváme a které bychom ještě využívat mohli?
Moderátorka: Alžběta Medková
Mluvčí: Ondřej Boháč (ředitel IPR)
Jan Fidler (investor, mj. DRN, Národní 14)
Anna Vinklárková (ARNIKA)
17.40–18.00, diskuse, závěr konference
Akci pořádá GHMP ve spolupráci s UMPRUM.