Light Underground / Taneční, světelné a hudební performance
Kurátorka: Sandra Baborovská
Projekt nazvaný Light Underground představil ve čtyřech po sobě jdoucích týdnech čtyři tanečně-světelné performance.
Sklepní prostory Domu U Kamenného zvonu skryté v srdci Prahy rozzářil během několika letních týdnů nový program Light Underground – světelné umělecké intervence s tanečními performancemi. Románské a gotické klenby tak vstoupily do dialogu se současnými uměleckými formami.
Komorní taneční představení zaměřená na světlo a pohyb, v rámci nichž se představily čtyři skupiny umělců, proběhly v pravidelném rytmu na přelomu července a srpna. Byly součástí programu Umění pro město.
Tanečnice a choreografka Dora Sulženko Hoštová, hudebník Jan Čtvrtník a světelný designer Dominik Jančík připravili technologicko-pohybovou instalaci, kterou pojmenovali Tanzometr. V neobvyklé multimediální performanci budou zkoumat vzájemné vztahy hudby, světla a tance a jejich měřitelný potenciál.
Rozhovor s Dorou Sulženko Hoštovou na ČT Art.Britská tanečnice a choreografka českého původu Andrea Miltnerová, společně s tanečnicí Markétou Jandovou a světelným designerem Janem Komárkem, představil pohybově-obrazovou taneční fantazii. Na flétnu je doprovodí hudebnice Jana Semerádová. V jejich vizuálně pocitové skladbě na téma „tušené životy“, kterou nazvali Paměť kamene, se pokusili do prázdného středověkého sklepení navrátit genia loci. Umělci pod jeho klenbami rozehráli světlo, stíny, zvuk i ticho.
Rozhovor s Andreou Miltnerovou na ČT Art.Narativní performance tanečnice a choreografky Nataši Novotné, světelné designerky Pavly Beranové a skladatelky, textařky a zpěvačky Vladivojny La Chia má název Pod prahy. „Náš příběh je spředen z pohybu, hudby a světla. V prostoru, kam vnější svět vstupuje jen občas. Neznámý i povědomý. Stačí sestoupit pár schodů a provedeme vás místem, které stojí po staletí, ale v každé vteřině je jedinečné,“ popsaly svou práci autorky. Vladivojna La Chia pro tuto nevšední příležitost zkomponovala novou hudbu, k níž napsala i text a během představení zpívala živě.
Rozhovor s Natašou Novotnou na ČT Art.Marie Gourdain, francouzská výtvarnice, scénografka, režisérka a choreografka, Hana Polanská Turečková, choreografka, která se ve své tvorbě často zabývá propojováním současného tance s výtvarným uměním, a světelná designerka Zuzana Režná připravily choreografickou instalaci Unfinished system. Kompozice fungující na principu předem daného kódu a pravidel s navrženými, avšak nikdy přesně předvídatelnými vztahy, v níž vystoupí pět tanečnic a hudebník Jan Bubák, rezonuje s myšlenkami Georgese Bataille a jeho (neukončitelným) systémem nevědění. „Podstatou každé myšlenky je vždy myšlenka někoho jiného, jako je cihla ve zdi zapuštěná do širšího celku. Usilujeme o společnou stavbu, která nikdy nemůže být úplná. Její limity však mohou přinést neočekávatelné.“
Zpěv a tanec: Ema Katrovas
Tanečnice: Matylda Habartová, Adéla Voldrábová, Veronika Ghisi a Anna Šefrnová
Rozhovor se skladatelem Janem Bubákem na ČT Art.