Pohádkový workshop s umělkyněmi Bárou Šimkovou a Johanou Novotnou / k výstavě Bienále Ve věci umění 2022
Termín a čas
20. 8. 2022, 13–18 h
Budova nemá bezbariérový přístup
děti do 10 let 5 Kč
ostatní nad 10 let (děti, dospělí, senioři, rodiče) 20 Kč
zdarma pro držitele karty GHMP Member Plus
Související výstavy
Bienále Ve věci umění 2022
Kontakt
Alice Lenská
T (+420) 725 811 936
E vzdelavani@ghmp.cz
Lucie Haškovcová
T (+420) 606 612 987
E edukace@ghmp.cz
Workshop volně navazuje na audio pohádku Báry Šimkové Umělkyně a trpaslík, která vznikla pro Bienále Ve věci umění 2022 probíhající v současné době v GHMP v Městské knihovně i jinde. Vstup na celou výstavu je zdarma. Pohádková imaginace nám umožňuje vyprávět příběhy, které by jinak zůstaly hluboko pod pokličkou a pomáhá nám vyrovnávat se s obtížnými a těžko uchopitelnými situacemi.
Přijměte pozvání také na pohádkový workshop, který bude probíhat zároveň a povede jej umělkyně Johana Novotná. Společně si vyzkoušíme fotografické techniky bez použití fotoaparátu, jako je fotogram nebo strukáž. V tajuplném prostředí temné komory si vytvoříme nadpřirozené bytosti a magické krajiny, které budou vyprávět naše vlastní příběhy.
Johana Novotná (*1993) je absolventkou bakalářského studia na katedře fotografie FAMU (2013–2017) a magisterského studia v ateliéru nových médií na AVU (2018–2022). Často tvoří z pozice svého uměleckého alter-ega Johuš Matuš, z jehož perspektivy se snaží nahlížet a pojmenovávat svět kolem. Její práce je charakteristická mediální různorodostí a intermedialitou. Posledním dílem je multižánrový film „The last vlog in this world“, který se pohybuje na hranici meta-dokumentu, hraného filmu, vlogu a videoklipu. Ve své práci dlouhodobě využívá humoru, nadsázky, absurdity a těmito prostředky komunikuje závažná témata existence člověka a jeho životních ambicí v dualitě města a venkova, centra a periferie, racionality a mystiky, čistoty a zkaženosti.
Bára Šimková (*1989) absolvovala obor Intermediální a digitální tvorba na FaVU VUT v Brně. V současné době je doktorandkou na Akademii výtvarných umění v Praze. Zabývá se problematikou genderových a ekonomických nerovností a postavením pečujících osob v uměleckém provozu. V roce 2018 uvedla na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava krátkometrážní snímek Vidíš, Praha!, který získal první místo v soutěži My Street Films. Zúčastnila se rezidenčních programů v Norsku, Rusku a na Slovensku. Myslí si, že by lidé měli méně pracovat a dostávat více zaplaceno. Je členkou odpočinkového kolektivu Lilky_60200.