Vodoléčba: Říční lázně
Vodoléčba je společným projektem Lucie Králíkové (Efemér) a Terezy Silon. Inspiruje se odkazem českého lázeňství, zejména praxí praotce vodoléčby Vincenza Priessnitze nebo Sebastiana Kneippa. Současně však zkoumá vztah člověka a vody v centru velkého města, v němž byl říční tok zproštěn své divokosti, upraven a ochuzen o vzájemný kontakt. Voda se stala pouhou pohledovou kulisou v organismu města. Druhé lázeňské setkání nabídne exkluzivní masáže na čerstvém vzduchu přímo na břehu řeky. Dále též léčebné polévání vodou a napařování hlavy i těla se směsí bylin a soli ve skvostné lázeňské architektuře navržené MAK! architekty. Herbalistická praxe, uzemnění i povzbuzení lidských smyslů. Hravé a inspirující společenství lidí, rostlin, zvířat a nutrií v letním dni.
Prázdninová Vodoléčba se inspiruje léčebnými naturopatickými metodami, které využívají tepelné vlastnosti vody i její schopnost očišťovat a uzdravovat. Na ostrově Štvanice se představuje jako společný koncept dvou umělkyň, Terezy Silon a Efeméru (Lucie Králíkové). V podobě dočasných říčních lázní je realizován za podpory GHMP a komunity Baden Baden. Lázeňskou architekturu vytvořili MAK! architekti. Kromě harmonizujících a léčebných účinků vody na lidský organismus se projekt Vodoléčba zabývá také otázkou vztahu obyvatel k vodním tokům ve velkých městech, který je v českém prostředí spíše odtažitý.
Za pomoci různých společných aktivit se bude snažit proměnit pobyt u řeky v příjemný a radostný zážitek. Vodou jsme ve městě propojeny*i na hluboce intimní chemické úrovni. Naší touhou je oživit břehy Vltavy v místě, kde na ostrově Štvanice stávaly historické říční lázně, a obnovit inkluzivně pojatou kulturu těla ve veřejném prostoru. Inspirované odkazem českého lázeňství a léčebnými metodami otce vodoléčby Vincenze Priessnitze, Sebastiana Kneippa a dalších se obracíme se k heslu „voda léčí“ a k novým způsobům léčby zařazujeme společné obřady, zvukové meditace a lidový herbalismus.