Jan Mihaliček: Romantizující pohled na Romy je pryč
4. 3. 2020
Podcast Na dotek Petra Viziny z Aktuálně.cz – Jan Mihaliček
Slovenská média nedávno slavila: 55 procent lidí v chudinských osadách na východě země už má přístup k tekoucí vodě! Čtyřiapadesátiletý fotograf Jan Mihaliček zbystřil: jak asi vypadá život zbylých obyvatel v ghettech „městského typu“ – v útrobách rozpadlých sídlišť blízko Trebišova, Michalovců a Sečovců?
„Řekli mi, že mám očekávat tři nejhorší místa na Slovensku. V Trebišově je předělem mezi běžnou čtvrtí a ghettem jediná ulice. Výsledek mě nevyděsil, spíš jsem se hrozně naštval na systém, že se na ty lidi vykašlal,“ popisuje své zážitky Mihaliček. A dodává: „Snažil jsem se zachytit jejich situaci. I v děsu, který je pro nás nepředstavitelný, jsou děti schopné žít šťastně. Ale vidím, že cesta odtamtud ven je v podstatě nemožná.“
Černobílé reportážní momentky, které na místě pořídil, jsou dnes součástí výstavy v Domu fotografie spravovaném Galerií hlavního města Prahy. Expozici tvoří spolu s dalšími snímky fotografické skupiny 400 ASA, jež se snaží o renesanci dokumentární fotografie. Do jejich řad patří krom Mihalička také Alžběta Jungrová, Karel Cudlín, Tomki Němec, Antonín Kratochvíl, Jan Dobrovský a Martin Wágner.
„První kontakt se odehrává s dětmi. Dospělí sledují, jak se k nim chováte,“ popisuje Mihaliček vstup do osady, kde fotografoval. „Nesmíte je mít za zvířátka v zoologické zahradě. Nadřazenost je bariéra, přes kterou se nedostanete. Snažím se, abych na fotkách zachoval lidem důstojnost.“
Své fotografie z romských osad hodlá Jan Mihaliček vystavit také v Bruselu, aby zástupci evropských institucí viděli, že pomoc stále ještě často nedoputuje k těm nejpotřebnějším. Podle fotografova přesvědčení může změna přijít jedině po tlaku zvenku. Na Slovensku si Mihaliček podle svých slov potvrdil, že pokud začneme Romy potkávat v běžných pozicích, jako je lékař, policista nebo soudce, začneme je akceptovat.
V minulosti jako reportér procestoval Afghánistán, fotil zajaté sovětské vojáky v Pákistánu, byl válečným zpravodajem v zemích bývalé Jugoslávie nebo v Náhorním Karabachu.