Pražské metro už nebude připomínat tržnici
9. 2. 2022
Podcast Na dotek Petra Viziny z Aktuálně.cz
S architektkou Annou Švarc a kurátorkou Marií Foltýnovou o socialistických mozaikách za igelitem i diskusích o srpu a kladivu.
Podzemní dráhu v hlavním městě čeká očistná kůra, která jí má vrátit kultivovanost. Pražský magistrát rovněž chystá nový orientační systém, jehož jednotné a přehledné značení se bude týkat také metra. A v něm se ke slovu napříště častěji dostane současné umění.
Zárodkem časů, které mají pozvednout nejvytíženější prostředek pražské hromadné dopravy, je výstava nazvaná příznačně Minulá budoucnost. K vidění je ve znovuotevřeném vestibulu stanice Anděl – Na Knížecí.
Pražské metro by podle architektky Anny Švarc mělo přestat připomínat tržiště. „V tomto ohledu mi při vyjednávání s dopravním podnikem nejvíce pomohli hasiči,“ přiznává váhu bezpečnostním argumentům, díky nimž se mají podzemní prostory znovu zpřehlednit.
K jejich původnímu charakteru ovšem patří také umělecká díla ze 70. a 80. let minulého století, často poplatná tehdejšímu zřízení. „Prvků, které propagují ideologii, je tam ale minimum. Pokud se objevují srp a kladivo, pak v drtivé většině jako součást něčeho většího – mozaik nebo reliéfů, ze kterých tento symbol není možné jen tak ‚vyzmizíkovat‘. Abychom kvůli tomu zničili celé umělecké dílo, na to myslím nemáme právo,“ dodává kurátorka Marie Foltýnová.
„Čištění“ tedy do metra krom jiného vrátí i dobové umění. Na cestující budou například ve vestibulu stanice Náměstí republiky zanedlouho čekat dvě „znovuobjevené“ mozaiky, dvacet let skryté za stěnami malých obchodů.
Podle kurátorky Marie Foltýnové budou mít z kultivace veřejného dopravního prostoru prospěch i ti, kdo nejraději jezdí autem. „I oni přece chtějí občas někde vystoupit a jít se třeba s dětmi projít městem. Podchody metra jsou prostranství, která potřebují nějakou přidanou hodnotu,“ je přesvědčena.