Oracle, Alice Wang / Ben Tong (9:56, 2017)
Výzkumný projekt Biosféra 2 vznikl v roce 1981 v odlehlé krajině státu Arizona. Hermeticky uzavřená makrolaboratoř byla dokončena v roce 1991 a měla ukázat, jakou by měli lidé šanci přežít v simulovaném ekosystému na nehostinné planetě, případně pokud by se vydali na dlouhé mezihvězdné cesty vesmírným prostorem. Projekt založila skupina kolem Johna Allena ze Synergy Farm v Novém Mexiku. Rychle se ukázalo, že vytvořit autonomní prostor, kde spolu mají dlouhodobě žít lidé, zvířata a rostliny, není zdaleka snadné a nákladný komplex budov převzala výzkumná instituce při Kolumbijské univerzitě.
Futuristická architektura miniaturní Země má rozlohu jeden a půl hektaru. V interiérech bylo vytvořeno sedm typů ekosystémů uspořádaných tak, aby na sebe navazovaly: nápodoba deštného pralesa, miniaturní moře s korálovým rifem, poušť nebo savana. Modely různých klimatických podmínek doplnil sektor zemědělsky obdělávané zahrady a obytného traktu pro malou skupinku vědců. Biosféra 2 měla sofistikovaný klimatizační systém, byla protkána elektronickými sítěmi a opatřena stovkami senzorů a monitorů. Ty měly hlídat, aby každá jednotka „druhé planety“ setrvávala v udržitelném stavu. První mise experimentu skončila už v září 1993, protože kyslík ve vnitřní atmosféře klesl na životu nebezpečnou hladinu, navíc vyhynuly veškeré včely a kolibříci, kteří se měli starat o opylování rostlin, vymřely také poloopice. Naopak se rozmnožili švábi a dravý druh mravenců. Vyhladovělá a zdecimovaná posádka skleník spěšně opustila a vrátila se do Biosféry číslo 1. Druhá mise trvala jen 10 měsíců: tentokrát se posádce podařilo vypěstovat pro sebe dostatečné množství potravy, ale projekt se blížil – mimo jiné díky Stevenu Bannonovi, pozdějšímu poradci prezidenta Donalda Trumpa – k bankrotu. V současnosti Biosféra 2 slouží jako výzkumné pracoviště pro Arizonskou univerzitu a je přístupná pro turisty.
https://biosphere2.org/Oracle je audiovizuální meditace o vztazích mezi rostlinami, lidmi a technologiemi. Společná práce audiovizuálních umělců Bena Tonga a Alice Wangové byla natočena v prostorách laboratorní stanice Biosphere 2 v Arizoně. Biosféra 2 je legendární autonomní umělý ekosystém uvnitř skleněné a ocelové konstrukce. Na videu jsou zachyceny umělé struktury a živé organismy, které zde žijí. Pro epochu holocénu se Biosféra 2 stala podobenstvím o provázanosti lidstva a životního prostředí. Přes mnohé technologické úspěchy jsme se dopracovali k poznání, že okolní – přirozený – svět již nemůžeme přehlížet. Síly a prvky jako jsou CO2, bakterie, UV záření, počasí nebo viry se chovají podle jiných, vlastních zákonitostí a my bychom měli revidovat náš vztah k medializovanému prostředí včetně našeho pojetí smrti.
Doufejme, že všechno nemusí skončit tak hrozivě, jak to naznačují katastrofické filmy. Podle Hannah Arendtové je zlo v jistém smyslu obyčejné, všední. Je v místech, na které se každodenně díváme, na co jsme si zvykli, například ve zprávách o stoupající hladině oceánů nebo o ničivém počasí. Náš film Oracle nechce takové hrozby konceptualizovat. Pokoušíme se spletitými činnostmi uvnitř našeho vnitřního prostoru divákovi umožnit prožívat citové a estetické vztahy ke světu.
Alice Wang / Ben TongAlice Wang je vizuální umělkyně a ve své práci propojuje fyziku, geologii, astronomii a ekologii s fenomenologií, východní metafyzikou, meditací a jógou. Zkoumá vztahy vědomí a hmoty v sochařských tvarech. Vyrůstala mezi Čínou, Kanadou a USA, pracovala v Paříži, Berlíně, Japonsku a na Tchaj-wanu. V synergii vědeckých, technologických, mýtických a duchovních aspektů hledá způsoby, jak uchopit hmotu jako ztělesněné bytí. Alice si vybírá materiály, které umožňují zprostředkovat smyslově, hmatem a metaforicky diváku smysluplný vesmír. Zachytit skutečnost prostřednictvím nástrojů sochařství a filmu. Vyučuje na katedře vizuálního umění na NYU v Šanghaji. Studovala počítačové vědy a mezinárodní vztahy na University of Toronto a na CalArts v Los Angeles a na New York University.
http://llllllllllllllllllllll.com
http://www.themagichour.siteBen Tong je výtvarný umělec, narodil se v roce 1981 v Torontu, žije a pracuje v Los Angeles. Studoval počítačové vědy na univerzitě v Torontu, fotografii a volné umění na CalArts v Los Angeles. Pracuje s videem, fotografii a instalací. Vystavoval mimo jiné v Hammer Museum, Museum of Contemporary Art Los Angeles, REDCAT, Night Gallery, Commonwealth and Council, Golden Spike Press a Underground Museum, Capsule v Šanghaji; Practice v New Yorku; na Toronto Images Festival; Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře a Hochschule für Bildende Künste Braunschweig. Byl rezidentem v SOMA Summer v Mexico City a Villa Aurora v Berlíně, podpořený DAAD pro akademický výzkum a grantem rady Ontario Arts Council.
http://benjamintong.org/